Sinsi ve Yavaş İlerleyen Br Hastalık Omurga Kanal Daralması
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Sinsi ve Yavaş İlerleyen Br Hastalık Omurga Kanal Daralması
12.01.2023 12:36:06

 

Sinsi ve Yavaş İlerleyen Br Hastalık Omurga Kanal Daralması

Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İbrahim Akkurt, "Sinsi ve yavaş ilerleyen bir hastalık olan omurga kanal daralması, kişide yürümede zorluk, idrar ve büyük abdest tutamama gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır" dedi.

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Op .Dr. İbrahim Akkurt, ileri yaşlarda görülen omurga kanal daralmasının sebeplerini açıkladı.

İnsanda beyin ile uzuvlar arasındaki iletişimi sağlayan önemli bir yapı olan omurilikte ilerleyen dönemlerde bazı sağlık sorunları da ortaya çıkmaktadır.

OMURGA KANAL DARALMASI BELİRTİLERİ

Bu sağlık sorunları arasında en sık görüleni ise omurga kanal daralmasıdır diyen Op.Dr. İbrahim Akkurt, "İleri yaşlarda görülen omurga kanal daralması, omurgadaki bağ dokularının kalınlaşmasına bağlı olarak sinirlerin geçiş alanı olan omurga kanalının daralmasını bağlı olarak oluşan sinir sıkışması hastalığıdır. Sinsi ve yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Omurgada kanal daralması hastaları öne doğru eğilmeye başlamaktadır. Yavaş yavaş adımlar atmaya başlar ve 100 metreden fazla yürüyemez, idrar ve büyük abdest tutamamaya giden bir hastalıktır.

TEDAVİ İÇİN GECİKMEYİN

Bu safha artık ileri dönüşümsüz bir safhadır. Bu safhaya gelmeden önce hastalara müdahale edilmesi gerekmektedir. Tedavisi mikro cerrahi yöntem ile mümkündür. Bu gibi durumları erken sezildiği zaman bir emar (MR) ve muayene ile konuyu netleştirip ona göre mikro cerrahi yöntem ile yani 2,5 ila 3 cm ile yapılacak bir ameliyat ile kanalı genişletip hastanın geri rahatlatılıp dik ve uzun yol yürümesi sağlanmaktadır." diyerek sözlerine son verdi.

Sinsi ve Yavaş İlerleyen Br Hastalık Omurga Kanal Daralması
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri