Şövale
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Şövale
25.04.2023 17:11:45

 

Şövale

Şövale, bir tabloyu sergilemek veya üzerinde çalışmak için bir destektir. Genellikle ahşaptan yapılır. Ancak metal veya plastikten de yapılabilir. Şövalelerin yüksekliği genellikle ayakta veya oturan ressamlara uyum sağlamak için ayarlanabilir. İki platforma sahiptirler. Bunlar boyanacak tuvali tutan boyama yüzeyi ve sanatçının rahatlığı için renk karışımlarının yerleştirildiği palet yüzeyidir.

Şövale, sanatçının renklerini karıştırdığı, pigmentlerini öğüttüğü ve tuvaline uyguladığı çalışma tezgahıdır. Çalışırken fırçalarını veya diğer aletlerini de tutabilir.  Bir şövale, bir sanatçının çalışmasının çeşitli unsurlarını desteklemek için kullanılan ve bunların görüntülenmek üzere sergilenmesine izin veren bir çerçevedir. En yaygın şövale türü, saklama için katlanabilendir.

Şövale, Rönesans'tan beri yağlıboya, akrilik ve sulu boya ile çalışan sanatçılar tarafından kullanılmaktadır. Çizimde, özellikle pastel ve karakalemde de kullanılırlar. Şövale kullanımı, bir ressamın tuval veya kağıdı yukarıdan bükmek yerine çalışma yüksekliğinde durmasını sağlar. Bu, ona daha fazla hareket özgürlüğü ve devam eden işi daha iyi görme olanağı sağlar. https://www.hobi24.com/sovale internet sayfasını ziyaret ederek bu tarz ürünleri inceleyebilirsiniz.

 

Şövale
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri