Advert
Âşurâ Bize Ne Söyler
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Âşurâ Bize Ne Söyler
29.08.2020 14:08:17

 

Âşurâ Bize Ne Söyler

En güzel sözlerin sahibinin adıyla …Allah’ın adıyla…
Bugün günlerden Âşurâ…  Kimine göre matemdir kimine göre Şükür günü kimine göre sadece yılda birkaç sefer yediği güzel bir tatlı olmaktan ileriye gitmez. Herkesin farklı bir idrakle andığı ve yaşadığı günün adıdır.  Nedir o zaman âşurâ?


Âşurâ  arapça  aşera kökünden türetilmiş ‘On’ demektir. Muharrem ayının onuncu gününe  âşurâ deriz. Hz.Âişe annemizden rivayetle cahiliye döneminde müşriklerin oruç tuttuğunu bildirir. Hz. Peygamberimizin Medine’ye hicretinde bayram eden Yahudileri görünce  sebebini sorar; ‘Bu gün Firavunun zulmünden kurtulduğumuz gündür ‘derler. Efendimiz biz Musa’ya sizden daha lâyığız’ der ve âşurâ orucu için önlü arkalı oruç tutulmasını tavsiye eder.


Peygamberimizin tavsiyesiyle tutulan âşurâ orucu Hz. Peygamberden evvel ki peygamberler silsilesinin kurtuluş günün tekâmül bulmuş halinin yansımasıdır. İlâhi kader öyle güzel bir vurgu yapmıştır ki tüm Peygamberlerin  günü olmuş ve yüce Rabbimiz bir zamana tüm insanların dikkat kesilmesini istemiştir. ‘Allah indinde tek din İslam’dır’ Hz. Adem (a.s.) ile başlayan ve Hz. Muhammed (s.a.v) ile tekâmüle ulaşan İslam ve Müslümanlara büyük bir müjdedir. Ne de olsa başka bir peygamber gelmeyecek ve hiç şüphesiz tüm peygamberlerin mucizelerinin bir ‘Anda’ toplanmış ve bu toplanmanın adı da olmuştur.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER