Taziye’lerin Huzurunu Kaçırmayın!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Taziye’lerin Huzurunu Kaçırmayın!
31.03.2021 08:23:21

 

Taziye’lerin Huzurunu Kaçırmayın!

İslam’da var olan bir çok güzelliklerin yanı sıra bir de bir müminin vefat sonrası “taziye” niyetiyle yakın akrabalarına gidip, sabr-ı cemil dilenir, mevta hayırla yad edilir, ölenin arkasında kalan acı paylaşılarak bir derce hafifletilir.

Gel gör ki, bu taziyeler de nedeyse vasıflarını kaybediyorlar. Millet taziyelerde kimin hangi marka ile taziyeye geldiğini, etrafında kimlerin olduğunu konuşuyor oldu.

O bir yana bir de risk oluşturan taziyeler karşımıza çıktı. Bu hafta zarfında kıymetli bir ilim erbabı, araştırmacı, İngilizce, Arapça, farsça bilen ve hayatının her aşamasını verimli geçirmeyi dert edinen değerli bir insan ebedi hayata intikal etti. Prof.Dr.Kadri Yıldırım’ın vefatından bahsediyorum.

Artuklu Üniversitesinde Rektör yardımcılığı, uzun zaman TRT programlarında kültürel programlar, bir dönem de milletvekilliğini yapmış bir şahsiyet olmasına rağmen nerdeyse cenazesinin defin hadisesine iştirak etmek, taziyesinde bulunmak sakıncalı gibi algılandı.

Kim kime yaranmak için bu militarist havaları estiriyor anlayamadım. Kanunen suç olmayan bir hal ve davranış neden bu şekilde yorumlanıyor?

Benim Emekli Albay bir yakınım var; Merhum Sülhü Dinçer ben bazen onu Ankara’da evinde ziyaret ediyordum, bana sohbet eder, tecrübelerini paylaşırdı, diyordu ki bir davranış kanunen suç değilse, faydalı olduğuna inanıyorsanız tereddüt etmeden yapın. Kim ne diyor ona bakmayın, vicdanınızın sesine kulak verin.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER