Türk İş'ten Esnek Çalışma Modeline İsyan!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Türk İş'ten Esnek Çalışma Modeline İsyan!
28.10.2020 08:36:30

 

Türk İş'ten Esnek Çalışma Modeline İsyan!

Türk İş Sendikası Samsun İl Temsilcisi Şaban Çılgın ve 14 sendika başkanı, TBMM'de görüşülen ve iş hayatına esnek çalışma modeli getiren yasal düzenlemeye tepki gösterdi. Çılgın, "Hükümeti uyarıyoruz; Bugün rüzgar eken, yarın fırtına biçer "dedi.

Türk İş Sendikası Samsun İl Temsilcisi Şaban Çılgın, 14 sendika başkanı ile düzenlediği basın toplantısında,  TBMM'de görüşülen torba kanun ile çalışma hayatına esnek çalışma modelini getiren yasal düzenlemeye tepki gösterdi.

Türk İş Eğitim Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında konuşan Çılgın, görüşülen torba kanun teklifine yıllardır karşı durduklarını ve esnekleşme ve güvensizleştirme konularının tekrar gündeme getirilmesinden rahatsız olduklarının altını çizdi. Çılgın, "Bu bir sendikasızlaştırma paketidir. 25 yaş altı ve 50 yaş üstündekilere 'istihdam kolaylığı sağlayacağı' iddia edilen düzenleme, aslında belirli iş sözleşmelerinin yaygınlaşmasına, kıdem ve ihbar tazminatı gibi işçilerin en temel istihdam güvencelerinin ve de çalışma barışının ortadan kalkmasına, sendikal yaşamın alt üst olmasına neden olacaktır. Böyle bir düzenlemeye karşı çıkmazsak, kendimize hemde çocuklarımıza çok büyük kötülük yapmış oluruz "dedi.

 

TÜRK İŞ'TEN MÜCADELE MESAJI

Tepkisini sürdüren Türk İş Samsun İl Temsilcisi Şaban Çılgın, "İşsizlik Sigortası Fonu, işvereni teşvik fonuna dönüşmüştür. Meclisten geçen sözüm ona istihdam paketi, işverenlere teşvik muafiyeti af getirmektedir.  İşçinin emeği sermayenin sömürüsüne bırakılmaktadır. Salgın koşulları fırsata dönüştürülmek istenmektedir. İstihdamı artıracağız deyip işçileri güvencesizliğe, sendikasızlığa mahkum edilemez. İşçiler, zorla ücretsiz izne çıkarılarak günlük 39 lira ile yaşamak zorunda bırakılamaz. Sosyal diyaloğun içini boşaltarak iş barışı sağlanamaz. İşçiye ölümü gösterip sıtmaya razı olmaları beklenerek işsizlikle mücadele edilmez. Bugün rüzgar eken yarın fırtına biçecektir. Çalışma hayatını işçiler aleyhine dönüştürmek için çabalayanlara yanıtımız çok açıktır. Yapamayacaksınız, yaptırmayacağız.

Hükümetin uygulaması gereken öncelikli politika kayıt dışı çalışmayı önlemektir "diye konuştu.

Türk İş Sendikası Türk İş Sendikası Samsun İl Temsilcisi Şaban Çılgın Şaban Çılgın TBMM Türk İş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER