Türkiye’deki Sosyal Bilimler Faciası
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Türkiye’deki Sosyal Bilimler Faciası
30.06.2021 09:30:29

 

Türkiye’deki Sosyal Bilimler Faciası

Sosyal ve siyasal bilimlerin ilgilendiği alanların en başında devlet ideolojileri ve yönetim biçimleri gelir. Bugün işleyeceğimiz konu da bu alandaki en önemli örneklerden bir tanesi olan faşizm ideolojisi ve yönetim biçimi ile alakalıdır.

Faşizm, ilk olarak İtalya ve Türkiye’de ortaya çıkmış otoriter devlet üzerine kurulu radikal milliyetçi siyasi ideolojiye verilen isimdir. İtalya’da Benito Mussolini Türkiye’de ise Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) öncülüğünde ortaya çıkmıştır.

Faşizmin ilke ve öğretileri “Faşizm Doktrini” adı altında Giovanni Gentile tarafından yazılmıştır. İtalya’da Ulusal Faşist Parti ve Türkiye’de Halk Partisinin iktidara gelmesinin ardından, faşizm; bir çok milliyetçi ideolojiye örnek olmuştur.

Bu sistemi örnek alarak doğan nasyonal sosyalizm, başta Almanya’da iyice güçlenmiştir. Kısa bir zaman sonrasında ise dünyayı kan gölüne çeviren bir ideoloji olmuştur. Faşizmin etkisi ile Batı devletleri arasında ortaya çıkan 2. Dünya Savaşı insanlık adına utanç verici olayların yaşanmasına sebep olmuştur. Nihayetinde savaş bittiğinde çoğu sivil 50 milyon insan hayatını kaybetmiş milyonlarca insan ise sakat kalmıştır.

İnsanlık tarihi boyunca yaşanmış en büyük facia olan bu savaşın belli başlı ideolojisi olan faşizmi dikkatle incelemeli ve gereken dersleri çıkarmak mecburiyetindeyiz. Zira bu kan ve şiddetten beslenen ideoloji hala Türkiye’de oldukça güçlü ve tesirlidir.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER