Yaptığımız Reformlarla Geniş Bir Alanda Hukuk Devletini Tahkim Ettik
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Yaptığımız Reformlarla Geniş Bir Alanda Hukuk Devletini Tahkim Ettik
10.05.2022 16:57:09

 

Yaptığımız Reformlarla Geniş Bir Alanda Hukuk Devletini Tahkim Ettik

Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan Danıştay başkanlığı konferans Salonu’nda Türkiye’nin köklü kurumlarından olan Danıştayın 154.yıl dönümünü tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdari Yargı Günü ve Danıştay’ın 154. Kuruluş Yıl Dönümü Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Hukuk devleti ilkesi, demokrasinin olmazsa olmaz şartıdır. Geçmişte, hukuka aykırı pek çok tarize, tacize, cezaya muhatap olmuş bir siyasetçi olarak, ülke yönetimine geldiğim günden beri Türkiye’nin hukuk devleti niteliğini güçlendirmenin mücadelesini veriyorum” dedi.

“YAPTIĞIMIZ REFORMLARLA GENİŞ BİR ALANDA HUKUK DEVLETİNİ TAHKİM ETTİK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Verdiği kararlarla alt derece mahkemelerine yol gösteren Danıştay, her kademede hukukun anayasaya ve yasalara uygun şekilde işlemesini temin ediyor. Milletimizin, 16 Nisan 2017’deki halkoylamasıyla Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ne geçişi onayladığı anayasa değişikliğinde, yargının bağımsızlığı ilkesi tarafsızlığı ile tahkim edilmişti. Böylece, millet adına karar vererek hakemlik görevi üstlenen yargı, güçler ayrılığında hak ettiği yeri tam manasıyla almış oldu.”

“Hukuk devleti ilkesi, demokrasinin olmazsa olmaz şartıdır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçmişte, hukuka aykırı pek çok tarize, tacize, cezaya muhatap olmuş bir siyasetçi olarak, ülke yönetimine geldiğim günden beri Türkiye’nin hukuk devleti niteliğini güçlendirmenin mücadelesini veriyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaptığımız reformlarla, anayasadan yasalara, idari uygulamalardan uluslararası sözleşmelere kadar geniş bir alanda hukuk devletini tahkim ettik” dedi.

“MİLLETİMİZİ DARBE MAHSULÜ MEVCUT ANAYASADAN KURTARMA İRADEMİZ BAKİDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Aslında ülkemizi yeni, tamamen demokratik yaklaşımla ve yalın dille yazılmış yeni bir anayasaya kavuşturmak için Türkiye Büyük Millet Meclisi bünyesinde defalarca teşebbüste bulunduk. Hatta bunun için Meclis’te tüm partilerin eşit üye katılımıyla bir komisyon kurulmasına öncülük ettik. Maalesef, bu teşebbüsümüz muhalefet partilerinin süreci tıkayan, uzlaşmaz tavrı sebebiyle akamete uğradı. Geçtiğimiz yıl, yeni bir anayasa için tekrar harekete geçtik. Kendi hazırlıklarımızı yürütürken, muhalefet cenahından da ortaya en azından bir metin teklifi koymasını bekledik.”

Aradan geçen zamana rağmen, önlerine üzerinde konuşabilecekleri herhangi bir metinin gelmediğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz de kendi hazırlığımızı beklemeye almak mecburiyetinde kaldık. Ancak milletimizi, ruhunu 12 Eylül vesayetçilerinin üflediği, darbe mahsulü mevcut anayasadan kurtarma irademiz bakidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Danıştay’ın 154. Kuruluş Yıl Dönümü Töreni’nde konuştu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri