Advert
Yönetici Yapmayacaklarımızın Özellikleri
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Yönetici Yapmayacaklarımızın Özellikleri
12.09.2020 13:33:06

 

Yönetici Yapmayacaklarımızın Özellikleri

Politikacı dostlarımızı eleştirince, söylenip duruyorlar! Kimi yönetici yapalım, insan malzememiz bu diyorlar. Ben de diyorum ki, iyi yöneticinin idealist vasıflarını herkes yazmış; ibni haldun, imamı gazali, nizamülmülk vb. Ben de, yönetici yapmayacaklarımızın niteliklerini yazayım. Dinleyen bulunursa, amenna. Yönetmek ve idareci olmak, ayrı bir hususiyettir. Herkesten kolay yönetici kumaşı çıkmaz. Liyakat dediğiniz olay, benim yazacaklarımın tersinde gizlidir.

Yönetici olamayacak adamın birinci vasfı eleştiriye kapalı olmaktır. Eleştirdiğinde buz kesen, intikam sırasını bekleyen adamdan idareci olmaz. Ortalık böyle vasıfsızlarla dolu.

Sadece kendini dinleyen bu elemanlar, sadece kuru gürültüyle yöneticilik yapan eziklerdir.

Bunların işi gücü soruşturma açmak ya da goygoycuları vasıtasıyla kurumunu mobing yeri haline getirmektir. Çevremizde de epey vardır. Tenkit insanı geliştirirken, eleştirisiz ortam, insanı sürü haline getirir. Hatta, biribirine benzeyen ezik tipler ortamı doldurur. Yani eleştiri bilisel kafayı da geliştirir.Rekabeti ve yaratıcı olmayı öngören eleştirel kafa, bireylerin gelişmesine de yardımcı olur. Eleştiri dedikodu olayını da engeller.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER