Samsun Haber
Giriş Tarihi : 18-05-2024 17:59

Özel Hanedan Bakım Merkezi'nde Engelli Bireyler Hünerlerini Sergiledi

Karadeniz bölgesinin en donanımlı özel bakım merkezlerinden biri olan ve Ayvacık ilçesinde 7/24 yatılı bakım hizmeti sunan Özel Hanedan Bakım Merkezi, Özel Atakum Bakım Merkezi ile birlikte anlamlı bir etkinlik düzenledi.

Özel Hanedan Bakım Merkezi'nde  Engelli Bireyler Hünerlerini Sergiledi

Geniş katılımlı Engelliler Haftası etkinlik programı, renkli ve duygusal gösterilere ev sahipliği yaptı.

Ayvacık’ın doğal güzellikleriyle ünlü mekânlarından biri olan Ayvacık Hotel’de gerçekleştirilen etkinliğe, Ayvacık İlçe Kaymakamı Melikşah Şahin, Samsun Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Yüksel Kıyak, Ayvacık İlçe Jandarma Komutanı Burak Akkaya, İlçe Emniyet Müdürü Faruk Türk, Ayvacık Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ayhan Arslanbay, Özel Hanedan Bakım Merkezi sahibi ve yöneticisi Arife Tosun, sosyal hizmet ve sağlık çalışanları, köy muhtarları, engelli bireyler ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Özel Hanedan Bakım Merkezi sahibi Arife Tosun günün anlam ve önemini vurgulayan bir konuşma yaptı. Tosun, etkinliğin engelli bireyler hakkında toplumda farkındalık oluşturmak ve onlara destek olmak amacıyla düzenlendiğini belirterek şunları söyledi:

MERHAMET VE VİCDANLA HİZMET EDİYORUZ

“Bu programın gerçekleşmesinde emeği geçen Ayvacık Halk Eğitim Merkezi’ne, Ayvacık Hotel çalışanlarına, Özel Hanedan ve Özel Atakum Bakım Merkezleri personellerine teşekkür ederim. Peygamber Efendimizin 'Merhamet edene merhamet olunur' sözüne uygun olarak, insanlara ve diğer canlılara merhamet edenlerin bu alanda hizmet verebileceğine inanıyoruz. Bu çalışma, insanlığa karşılıksız hizmet sunmayı amaçlayan gönüllülerin işidir.”

ENGELLİ BAKIMINDA ROL MODELİZ

Tarihi misyonuyla Türkiye’nin dünyaya örnek bir ülke olduğunu belirten Tosun, sözlerine şöyle devam etti: “Selçuklu’dan Osmanlı’ya ve Türkiye Cumhuriyeti’ne kadar ecdadımız merhamet ve vicdan konusunda dünyaya örnek olmuştur. Tarihte, gayrimüslim toplumların engellilere zulmettiğini görmekteyiz. Pandemi döneminde bakım merkezlerinin ihmale uğradığı ve insanların ölüme terk edildiği haberleri gördük. Bu tür olaylar ülkemizde yaşanmadı. Bu konuda ülkemiz örnek ve rol model olmuştur. Bizler, engelsiz yaşam sunabilmek için, devletimizin desteğiyle empati kurarak bakım merkezlerimizi dünyaya örnek olacak şekilde inşa ettik. Siz değerli misafirlerimizi ilk fırsatta merkezimizde ağırlamaktan mutluluk duyarız. Katılımınız için teşekkür ederim.”

ENGELLİ BİREYLER HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ

Konuşmanın ardından etkinlik programı başladı. Davetlilere Özel Hanedan ve Özel Atakum Bakım Merkezlerinin tanıtım videoları izletildi. Slayt sunumunun ardından engelli bireyler, şiir ve şarkılardan oluşan dinletilerle duygusal anlar yaşattı. Özel Atakum Bakım Merkezi’nin hazırladığı halk oyunları gösterisi ve ardından Halk Eğitim Hocaları ile engelli bireylerin birlikte hazırladığı semazen gösterisi büyük beğeni topladı. Özel Hanedan Bakım Merkezi tarafından hazırlanan müzik korosu sevilen şarkıları seslendirdi. Etkinlik, canlı müzik eşliğinde sunulan yemek ve tebriklerin alınmasıyla sona erdi.

 

adminadmin