Güncel
Giriş Tarihi : 22-05-2024 13:34

Akıncı İHA Enkazı Nasıl Buldu

BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin içinde bulunduğu helikopter enkazının nasıl bulunduğuna dair yaşananlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Akıncı İHA Enkazı Nasıl Buldu

Selçuk Bayraktar'ın açıklamaları şu şekilde;

İş yerindeydim ekip arkadaşlarımla beraber. Hem Batman'da, hem Van'da hem de Azerbaycan'daki arkadaşlarımızla koordine olarak bu işin teknik desteğiyle alakalı çalıştık. Tüm dünyaya damga vuracak bir operasyon gerçekleştirdi. 260 km'ye yakın rüzgar vardı.

Bunun yanında kar, tipi, boran her türlü hava oluşumu vardı. En hızlı şekilde hedef bölgesine vardı. O kadar yoğun hava muhalefetinin olduğu şartlarda vadinin içerisine girerek bu görevi gerçekleştirdi. Bunu o şartlarda dünyada gerçekleştirecek İHA AKINCI var gibi.

Hali hazırda görevli olan AKINCI yönlendirildi. Bir anlamda operasyonel durum dünyaya damga vurdu. Bizim gücümüzü dünya görmüş oldu. Sabaha kadar bütün faaliyet boyunca bizim ekiplerimiz, TSK çok büyük bir özveriyle çalıştı. Tekrardan İran halkına baş sağlığı dileklerimi iletiyorum.

Orada arazinin 9700 fitti. Derin vadiler vardı. O vadinin içine girdiğinizde görüntü alabiliyorsunuz. Vadinin arasında manevra yaparak uçmak zorunda kaldı. Hiçbir İHA bunu yapmaz, insanlı araçlar da yapmaz. En ufak aksaklık olmadan bu görev tamamlandı.

Azerbaycan'da da İHA vardı, oradaki arkadaşlarımız da hazırdı. Türkiye'nin bu operasyonla dünyaya büyük bir örnek olduğunu düşünüyorum.

Kaynak: CNN TURK

adminadmin