Tanıtım
Giriş Tarihi : 03-06-2024 15:34

İlkyardım Sertifikası Nereden Alınır?

İlkyardım Sertifikası Nereden Alınır?

 

Olası bir kaza, yaralanma ya da hastalık söz konusu olduğunda kişinin yaşam fonksiyonlarının devamını sağlamak, durumunun daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla mevcut koşullarda yapılan ilaçsız uygulamalara ilkyardım adı verilir.

İlkyardım sertifikası, bu konuda bilinçsiz hareket edilmesini önlemek için zorunlu hale getirilmiştir. Kamu ve özel işletmelerde ilkyardım uzmanı olarak çalışabilmek için bu sertifikaya sahip olmak mecburidir.

İlkyardım sertifikası alabilmek için öncesinde eğitim almak gerekir. İlkyardım eğitimi Sağlık Bakanlığı tarafından yetki verilmiş kurumlar tarafınca verilmelidir. Yetkili kurumlardan eğitim alıp, sınavı başarıyla geçen kursiyerlere ilkyardımcı sertifikası verilir. Bu sertifika ilkyardım belgesi olarak da adlandırılır.

İlkyardım eğitimleri İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu dolayısı ile çok büyük önem kazanmıştır. Bu önem doğrultusunda bir işyeri az tehlikeli sınıftaysa her 20 çalışan için, tehlikeli sınıftaysa her 15 çalışan için ve çok tehlikeli sınıftaysa her 10 çalışan için 1 ilkyardımcı bulundurmak zorundadır.

İlkyardım Sertifikası Nasıl Alınır?

 

İstanbul iş sağlığı ve güvenliği kursu kara Akademi’ye başvuru yaparak süreci başlata bilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi ilkyardım sertifikası alabilmek için bakanlık tarafından yetkilendirilmiş kurumlara başvuru yapmak gerekir. Eğitime katılmak için kişinin en az ilkokul mezunu olması ve 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.

Başvuru şartlarını karşılayan kişiler 16 saatlik eğitime girdikten sonra bakanlığın düzenlemiş olduğu sınava girerler. Alınan sertifika İl Sağlık Müdürlüğü tarafından onaylanınca kişi ilkyardımcı unvanını alır. Bu sertifika 3 yıl geçerlidir yani kişi 3 yıl boyunca ilkyardımcı unvanını taşır ve ardından sertifikasını yenilemek zorundadır.

İlkyardım Kursu Dersleri

İlkyardım kursu dersleri şu şekilde gösterilebilir;

 • Temel yaşam desteği
 • İnsan vücudu sistemi
 • Hasta ve yaralının durumunun değerlendirilmesi
 • Kanamalar
 • Solunum yolu tıkanıklıkları
 • Yaralanmalar
 • Bilinç bozukluğu
 • Isı bozukluğu ve donmalarda müdahale
 • Kırık, çıkık ve burkulmalar
 • Hasta ve yaralı taşıma teknikleri

İlkyardım kursu ders müfredatları bakanlık tarafından belirlenmiştir. Kare Akademi olarak müfredata uygun güncel bilgiler ile kursiyerlerimize %100 kalitede eğitim sunmaktayız.

İlkyardım Eğitim Ücretleri

İlkyardım eğitim ücretleri eğitim alacağınız kuruma göre farklılık gösterir. Ancak kurumun belirlediği ücret politikası ile Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen ücret tarifesi birbiri ile uyuşmalıdır. İller de fiyatları etkileyen bir faktördür. Kare Akademi olarak katılımcılarımıza en uygun fiyat politikası ile hizmet vermekteyiz. Ücret bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlkyardım Sınavı

İlkyardım sınavı toplamda 16 saat süren ilkyardım eğitiminin ardından bakanlık tarafından gerçekleştirilir. Bu sınav çoktan seçmeli test ve uygulama şeklinde iki bölüme ayrılır. Kişinin sertifika alabilmesi için test sınavından minimum 85 puan alması gerekir. İlkyardım sınavı sanıldığı gibi kolay değildir, çalışarak ve eğitimlere eksiksiz katılarak sınava hazırlanmak daha doğru olacaktır. Testten geçen kursiyerler uygulamalı sınavda da kursta öğrendiklerini başarılı bir şekilde cansız mankene uygularsa sınavı başarıyla tamamlamış olacaktır. Bu şekilde ilkyardım sertifikası alınabilir.

SIK SORULAN SORULAR

 1. İlkyardım sertifikası almak zorunlu mu?

İlkyardımcı olarak görev yapabilmek için ilkyardım sertifikası almak zorunludur.

 1. Temel ilkyardım eğitim süresi ne kadar?

Temel ilkyardım süresi 16 saattir. 16 saatlik eğitim programı en az 2 gün sürecek şekilde hazırlanır.

 1. İlkyardım sertifikası olan kişi iğne yapabilir mi?

Hayır, ilkyardım uygulamalarında ilaç ve enjeksiyon yoktur. Eğitimlerde de damar yolu açma, iğne kullanma gibi faaliyetler öğretilmez. Çünkü bu uygulamalar tıbbi uygulamalar kapsamına girmektedir.

 1. İlkyardım eğitimi almak için öncelikli şart nedir?

İlkyardım eğitimi almak için öncelikli şart 18 yaşını doldurmak ve en az ilkokul mezunu olmaktır.

 1. İlkyardım sertifikası geçerlilik süresi dolunca ne yapmak gerekir?

İlkyardım sertifikası geçerliliği dolduğunda tekrar ilgili kuruma giderek 8 saatlik eğitim almak gerekir.

adminadmin