Eğitim
Giriş Tarihi : 03-07-2024 09:36

Prof. Dr. Sait Bilgiç yeniden aday

Ondokuz Mayıs Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç yeniden rektör adaylık müracaatını yaptı.

Prof. Dr. Sait Bilgiç yeniden aday

Bilgiç’in OMÜ’ye yeniden rektör olmak istediğinin işareti Nisan ayı başında sosyal medya hesabından paylaştığı 49 yıl kutlama mesajında açıkça görülüyordu.

Bilgiç o paylaşımda şunları yazmıştı;

“Ondokuz Mayıs Üniversitesi bugün 49 yaşında. Üniversite tarihi bakımından oldukça genç bir yaş. Üniversitenin gelişmesi ve güçlenmesi sağlam köklenmesine bağlıdır. Dünyanın gelişmiş ve güçlü üniversiteleri köklü geçmişe sahip üniversitelerdir.  Günlük populist söylem ve adımlar yerine kurumsal yapıyı güçlendirici ve üniversiteye yakışır geleneklerin oluşmasını destekleyen bir süreklilik oluşması lazım.

Üniversitenin en değerli kaynağı insan kaynağıdır. İnsanların huzur içinde ve verimli çalışması, üniversite yönetimlerinin birinci görevidir.  Üniversitemizin 49 yılının 37 sinde öğretim üyesi olarak yüzlerce öğrencimizin yetişmesine katkı sağlamış,  bununla birlikte değişik düzeylerde ve rektör olarak da görev yapmış biri olarak iyi ve kötü yönetim dönemlerinin üniversiteye ve elbette ülkeye maliyetinin ne olduğunu biliyorum. İyi ve kötü yönetim arasındaki en belirgin fark ise insana bakış farklılığıdır.

Ayrımcı ama çalışan çalışmayan ayrımı yapmayan adaletten uzak uygulamalar,  verimsizliğin en önemli sebebidir.

OMÜ ailesiyle birlikte çalışırken bu hususa hep dikkat etmeye çalıştım. Bu duygu ve düşüncelerle üniversitemizin 49. yılını kutluyor,  OMÜ adının gelecek yıllarda nice başarılarla anılmasını diliyorum…”

Bilgiç 2016 - 2020 yılları arasında OMÜ Rektörlüğü yapmış, 2020’de Cumhurbaşkanı tarafından yeniden atanmamıştı.

adminadmin