Samsun Haber
Giriş Tarihi : 18-05-2024 18:05   Güncelleme : 18-05-2024 18:09

Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. Karadeniz Aile Hekimliği Kongresi

Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesinin ev sahipliği, Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği (TAHUD) Samsun girişimi ve organizasyonu ile Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden çok sayıda hekimin katılımıyla düzenlenen “3. Karadeniz Aile Hekimliği Kongresi” açılış töreni gerçekleştirildi.

Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. Karadeniz Aile Hekimliği Kongresi

Türkiye’nin birçok farklı şehrinden 400’e yakın hekim ve akademisyenin bir araya geldiği kongrede “Aile Hekimliği ve Güncel Tıp” ana temasıyla aile hekimliğindeki mevcut şartlar ve klinik pratikler ele alınarak iyileştirilmesi gereken hususlara ilişkin öneriler gündeme getirilecek.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Salonda düzenlenen kongrenin açılış törenine Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Samsun İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Uras, Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdinç Yavuz, Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği (TAHUD) Merkez Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Güzin Zeren Öztürk ve Türkiye’nin farklı illerinden 400’e yakın hekim ve akademisyen katılım gösterdi.

Dört gün sürecek kongresinin ana teması ise “Aile Hekimliği ve Güncel Tıp” olarak belirlendi. Kongrede “Aile Hekimliği ve Güncel Tıp” temasına uygun olarak aile hekimlerinin araştırmalarını sunacakları sözlü bildirilerden oluşan oturumların yanı sıra, zengin bilimsel program ışığı altında, alanının uzmanı bilim insanları tarafından sağlık hizmetlerinde baş döndürücü bir hızda gerçekleşen gelişmeleri ve ayrıntılı olarak irdelenecek.

“Aile Hekimliği, Sağlık Sistemimizin Temel Taşlarından Biridir”

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Üniversite olarak aile hekimliğine dair bilimsel konuların tartışılacağı bu önemli etkinliğe ev sahipliği yapmış olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, 3. Karadeniz Aile Hekimliği Kongresinin açılışında yaptığı konuşmada, kongrenin önemine ve aile hekimliğinin sağlık sistemindeki rolüne dikkat çekti. Prof. Dr. Aydın, Samsun Üniversitesi olarak hem eğitim hem de sağlık hizmetleri alanında önemli adımlar attıklarını belirtti. Üniversitenin kısa süre önce kurulmuş olmasına rağmen, ilk öğrencilerini alarak eğitim vermeye başladıklarını ve Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi ile sağlık hizmeti sunmaya başladıklarını ifade etti. Aile hekimliğinin önemine değinen Prof. Dr. Aydın, “Aile hekimliği, sağlık sistemimizin temel taşlarından biridir.” dedi. Kongrenin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Prof. Dr. Aydın, “Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığına giden yolda ilk adımın atıldığı bu tarihi günde, aynı zamanda gençlik haftasında, genç aile hekimlerimizin katılımıyla bu kongrenin düzenlenmesi büyük bir anlam taşıyor. Bu kongrenin düzenlenmesine katkı sağlayan Prof. Dr. Erdinç Yavuz ve ekibine teşekkür ediyorum. Kongreye katılan tüm uzman arkadaşlara başarılar diliyorum. Bu tür kongrelerin düzenli olarak devam etmesinin sağlık sistemine önemli katkılar sağlayacaktır.” dedi.

“Evde Sağlık Hizmetleri Kursu, Türkiye’de Bir İlk”

Samsun İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Uras Kongrenin açılış töreninde yaptığı konuşmada aile hekimliğinin tüm hastaları kabul eden tek branş olduğunu belirterek, aile hekimliğine sağlık sorunların çözümünde çok önemli bir avantajlar sunduğunu kaydetti.

Samsun Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı ve 3. Karadeniz Aile Hekimliği Kongresi Başkanı Prof. Dr. Erdinç Yavuz yaptığı açılış konuşmasında, kongrenin önemine ve aile hekimliği alanındaki gelişmelere vurgu yaptı. Prof. Dr. Yavuz, konuşmasında şunları söyledi: “Üç yıl önce ‘Karadeniz Aile Hekimliği Günleri’ ismiyle başladığımız bu yolculuğa, gösterdiğiniz ilgi ve katılımla artık kongrenin adını ‘Karadeniz Aile Hekimliği Kongresi’ olarak değiştirerek devam ediyoruz.” Bu yılki kongrenin ana temasının “Aile Hekimliği ve Güncel Tıp” olarak belirlendiğini belirten Yavuz, “Tıp ve sağlık teknolojilerinin değişimi artık dekadlar ve yıllarla değil, aylar ve haftalarla ölçülüyor. Aile hekimliğinin birinci basamağında güncel tedavi yöntemlerini ele alarak, meslektaşlarımızın bu yenilikleri takip etmesini amaçlıyoruz.” dedi. Kongrede ilk kez düzenlenen kurslara değinen Prof. Dr. Yavuz, “Bu yıl kongremizde ilk kez kurslar düzenledik. Evde sağlık hizmetleri kursu, Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor. Son iki kongremizde olduğu gibi bu yıl da çok sayıda bilimsel araştırma ve değerlendirme sunulacak. Bilimsel çalışmalarını sunmak üzere kongremize katılan tüm meslektaşlarımıza teşekkür ediyorum.” diye konuştu. Konuşmasının sonunda, aile hekimliğinin önemine ve sürekli eğitimin gerekliliğine vurgu yapan Yavuz, “Mezuniyet sonrası eğitimin hiçbir zaman eksik olmaması gerektiğine inanıyoruz. Bu kongremizin, aile hekimliğinin gelişimine önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Hepinize başarılı bir kongre diliyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Samsun Üniversitesi’nde düzenlenen 3. Karadeniz Aile Hekimliği Kongresi’nin açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği (TAHUD) Başkanı Prof. Dr. Güzin Zeren Öztürk, aile hekimliğinin önemine ve derneğin çalışmalarına vurgu yaptı. Prof. Dr. Öztürk, konuşmasında şunları söyledi: “19 Mayıs, Atatürk’ün kurtuluş mücadelesinin başlangıç günü ve aynı zamanda Dünya Aile Hekimliği Günü olması nedeniyle hepimiz için çok önemli bir gündür. Bu önemli günde bir araya gelmemiz, birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek aile hekimliği alanındaki çalışmalarımıza ilham olacaktır.” Kongrenin Samsun’da düzenlenmesinin ayrıca bir gurur kaynağı olduğunu belirten Öztürk, “Özellikle kurtuluş mücadelesinin başladığı şehir olan Samsun’da bulunmak, bizler için ayrı bir gurur ve kıvanç vesilesidir. Bu yıl üçüncü kez düzenlenen Karadeniz Aile Hekimliği Kongresi’nde emeği geçen Kongre Başkanı Prof. Dr. Erdinç Yavuz ve Doç. Dr. Bahadır Yazıcıoğlu başta olmak üzere tüm meslektaşlarıma ve katkı sağlayan herkese teşekkür ederim.” dedi.

Samsun Üniversitesi’nde düzenlenen 3. Karadeniz Aile Hekimliği Kongresi, açılış konuşmalarının ardından bilimsel oturumlarla devam etti.

İlk oturumda, Prof. Dr. Nezih Dağdeviren ve Prof. Dr. İlhami Ünlüoğlu, “Dünyada ve Türkiye’de Değişen Aile Hekimliği” konusunu ele aldı. Aile hekimliğinin küresel ve ulusal ölçekteki değişimleri ve gelişimleri tartışıldı.

Ardından Doç. Dr. Günseli Şefika Pancar ve Prof. Dr. Hülya Çakmur, “Scabies: Artan İnsidans ve Güncel Tedavi” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi. Uyuz hastalığının artan insidansı ve tedavi yöntemleri üzerine bilgi verdiler.

Daha sonra ise, Doç. Dr. Gülçin Cengiz Ecemiş ve Prof. Dr. Erdinç Yavuz, “Birinci Basamakta Diyabet Yönetiminde Güncel Tedaviler: SGLT2-inh ve GLP-1 Analogları” konusunu tartıştı. Diyabet tedavisindeki güncel yaklaşımlar ve tedavi seçenekleri ele alındı.

Öğle yemeğinden sonra, Doç. Dr. Duygu Ayhan Başer ve Prof. Dr. Turan Set, “Pediatrik Yaş Grubunda Alerjik Hastalıklar” hakkında sunum yaptılar. Çocuklardaki alerjik hastalıkların tanı ve tedavi yöntemleri üzerinde duruldu.

Devamında, Doç. Dr. Hacer Hicran Mutlu ve Doç. Dr. Ali Ramazan Benli, “Diyabette Tıbbi Beslenme Tedavisi” konusunu ele aldılar. Diyabet yönetiminde beslenmenin önemi ve tıbbi beslenme tedavisi tartışıldı.

Bir sonraki oturumda, Prof. Dr. Ahmet Keskin ve Prof. Dr. Mümtaz Mazıcıoğlu, “Birinci Basamakta Hiperlipidemi Yönetiminde Son Durum” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi. Hiperlipidemi tedavisindeki güncel yaklaşımlar değerlendirildi.

Kahve molasının ardından başlayan “Aşı Oturumu”nda, Prof. Dr. Cüneyt Ardıç, Doç. Dr. Bahadır Yazıcıoğlu, Doç. Dr. Mahcube Çubukçu, Prof. Dr. Güzin Zeren Öztürk ve Doç. Dr. Elif Ateş çeşitli konuları ele aldılar. Rutin dışı çocukluk çağı aşıları, erişkin aşılaması ve HPV aşılamasındaki son durum hakkında bilgi verdiler.

Sonraki oturumda, Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç ve Dr. Öğr. Üyesi Arzu Ayraler, “Akılcı İlaç Kullanımı” konusunda yaptıkları sunumda akılcı ilaç kullanımının önemi ve yöntemlerini tartıştılar.

Günün son oturumunda, Doç. Dr. Onur Öztürk ve Doç. Dr. Nagihan Yıldız Çeltek’in yönettiği “Sözel Bildiri Oturumu-1” gerçekleştirildi. Katılımcılar, aile hekimliği alanında yaptıkları araştırmaları sundular ve değerlendirdiler.

Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesinin ev sahipliği, Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği (TAHUD) Samsun girişimi ve organizasyonu ile 16 Mayıs Perşembe günü Samsun Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Salonda başlayan “3. Karadeniz Aile Hekimliği Kongresi yoğun bilimsel ve akademik programıyla 19 Mayıs Pazar gününe kadar devam edecek.

 

adminadmin