Samsun Haber
Giriş Tarihi : 11-03-2024 13:51   Güncelleme : 11-03-2024 14:40

ANDA Samsun Temsilciliği Açıldı

Türkiye’nin en büyük sivil arama kurtarma teşkilatlarından birine sahip olan ANDA Derneği Samsun Temsilciliği yeni binasını hizmete açtı.

ANDA Samsun Temsilciliği Açıldı

Kamu Yararına Çalışan Dernekler statüsünde olup kuruluşundan bu yana insani yardım faaliyetleri ile Suriye, Afrika, Afganistan, Irak, Moğolistan, Makedonya, Ukrayna, Azerbaycan, Pakistan, Filistin’e kadar uzanan geniş bir coğrafyada arama kurtarma, kriz çözümü, acil yardım gibi sorunların çözümü için faaliyetlerini sürdüren derneğin açılışına gönüllülerin ve vatandaşların yanı sıra çok sayıda STK ve siyasi parti temsilcisi de katıldı.
ANDA Genel Başkanı Okan TOSUN’un da katıldığı açılış töreni mehter eşliğinde yürüyüş ile başladı. Ar
dından kürsüye çıkan ANDA İl Temsilcisi Coşkun ARSLAN derneğin faaliyetlerini anlattı. ARSLAN, derneğin Türkiye’deki faaliyetlerinin yansıra Suriye ve Afganistan’da bulunan yetim merkezlerinde yüzlerce yetimin yuvası olduğunu aynı zamanda bu yetimlerin savaş sonrası rehabilite edilmesi, eğitilmesi için çalıştığını belirtti. Savaş bölgelerinde gençlere ve kadınlara yönelik mesleki ve kültürel faaliyetlerin yanı sıra kurulan sabit ve mobil sağlık merkezleri ile insanların sağlık hizmetine erişimini kolaylaştırdıklarını ifade eden ARSLAN, Afrika’nın birçok ülkesinde açılan yüzlerce su kuyusu ile bölge insanının temiz suya kavuşmasını sağladıklarını, ayrıca kurban organizasyonları, gıda ve hijyen malzemesi dağıtımları gibi insani yardım konularında aktif olarak sahada çalışma yürüttüklerini söyledi.
ANDA’nın aynı zamanda ülkemizin tek üç yıldızlı kentsel arama ağır akreditasyona sahip arama kurtarma teşkilatı olduğunu ifade eden ARSLAN  alanında uzman binlerce gönüllüsü ile İzmir depreminden Sinop ve Kastamonu sel felaketine, Marmaris ve Muğla orman yangınlarından 6 Şubat Deprem felaketine kadar birçok görevi en üst katılım ile yerine getirdiklerini belirtti.
ANDA Genel Başkanı Okan TOSUN ise, ANDA’nın kuruluşundan bugüne kadar geçen sürede bulundukları yerin ilk başlarda bir hayal olduğunu, lakin şimdi çok daha büyük projelerle yeni hayalleri gerçekleştirmek için mücadele ettiklerini ifade etti. ANDA’nın 2014 yılında başlayan dernekleşme sürecinden bahseden TOSUN, ANDA’nın Türkçe’de “kan kardeşliği” anlamına geldiğini, kardeş coğrafyalardaki tüm mazlum kardeşlerimize el uzatma gayesi ile çalışma yürüttüğünü sözlerine ekledi.
Ardından ANDA Derneğinin yeni binasının açılışı gerçekleştirildi. ANDA Samsun İl Temsilciliği seminer salonları kütüphane gibi sosyal alanları içinde bulunduran büyük bir merkez olarak hizmete açıldı.
Açılış törenine, Samsun İl kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz, AFAD İl Müdürü Ahmet Seldüz, Yeniden Refah Partisi İlkadım Belediye Başkan Adayı Kemalettin Tangal, Saadet Partisi İlkadım Belediye Başkan Adayı Muhammed Okutan, Milli Yol Partisi İlkadım Belediye Başkan Adayı Gökhan Cigalı, Milli Yol Partisi Çarşamba Belediye Başkan Adayı Yüksel Yiğit, CHP Canik Belediye Başkan Adayı Özler Yılmaz, Deva Partisi Canik Belediye Başkan Adayı Rıdvan Kudu, Samir Sekreteryası Ali Sarıalioğlu, Sevdamız Samsun Platformu Başkanı Nuri Seven, MHP İl Eski Başkanı Mehmet Güler ile İHH Arama Kurtarma, Türk Telekom Arama Kurtarma ekipleri ve çok sayıda STK temsilcisi katıldı.
 

adminadmin