Köşe Yazıları
Giriş Tarihi : 17-01-2024 10:43

Put- 1-

Putları Kur’an’a göre tanımlamak, vasıflarını bu minvalde dile getirmek lazım. Müslüman olmak, iman üzere ölmek ve ahirette pişman olmamak adına bu konuyla alakalı ayetlerin dile getirdiği hususlara kulak kabartmak son derece önemlidir.

Put- 1-

Günümüzde “benim putum iyi senin putun kötü” hesabı yapılıyor. Bu hayra alamet değil. Bu sıratı müstakimde yürümenin işareti de değil.

Putlara ait vasıfları ve sıfatları Kur’an’dan öğrenmek gerek yanlış yolda yürümemek adına. Sıfatlarıyla benzer özellikler taşıyan putları put olarak algılamak kurtuluşumuz için gerekli bir konudur. Dolayısıyla her insan kendi memleketinin, kendi ırkının, kendi kültürünün ya da kendi kabilesinin ileri sürdüğü putlara farklı isimler adı altında tapabiliyor. “Hani İbrahim, babası Azer’e, “Sen putları ilah mı ediniyorsun? Şüphesiz, ben seni de kavmini de apaçık bir sapıklık içinde görüyorum” demişti.” (Enam/74) Yüce Allah putlara tapmayı, onlara ibadet etmeyi ve onlar için tazimde bulunmayı sapıklık olarak tarif ettiği halde tapınmaya devam etmek ve yaptığını sapıklık olarak görmemek son derece üzüntü verici bir durumdur. Dikkat etmek ve dikkatli davranmak gerek.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

adminadmin