Güncel
Giriş Tarihi : 13-02-2024 17:13

Sokak Köpekleri Meselesini Beş Yılda Çözeriz

Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alpak, sokak köpekleri meselesine insani bir çözüm önerisi getirdi.

Sokak Köpekleri Meselesini Beş Yılda Çözeriz

İstanbul’da yaklaşık 400 bin sokak köpeği yaşadığını tahmin ettiklerini ve bu büyük rakamın zaman zaman sorunlara neden olduğunu söyleyen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Alpak, devletin bu konuya çok ciddi bir şekilde eğilmesi gerektiğini vurgulayarak, “fakülte olarak işbirliğine hazırız” dedi. Getirdiği çözüm önerisini ve nasıl uygulanacağını Hürriyet’e anlattı:

VALİ GÜL’E ANLATTIK

“Sokaktaki köpeklerin sayısının son yıllarda giderek arttığını biliyoruz. Bunun nedeni vazgeçilmiş hayvanlar ve hayvan popülasyonun kontrolsüz büyümesi. Ancak bu sorunun 5 yıl içinde çözülebileceğini öngörüyorum. İstanbul Valisi Davut Gül’ün davetiyle AFAD’ta yaptığımız toplantıda sokak köpeklerinin durumunu ele aldık. Konuyla ilgili çözüm önerilerimiz de haliyle hayvanların iyi olma hallerini sürdürmeleri üzerineydi. Çünkü fakülte olarak tarafımız belli, sokak köpeklerinden yanayız. Bizim işimiz tüm hayvanların konforlu bir şekilde yaşamalarını devam ettirmelerini sağlamak.

SAĞLIK ORDUMUZ VAR

İstanbul’da 400 bin civarında köpek olduğunu düşünüyoruz. Bu rakamın daha fazla olduğunu savunanlar da var. En fazla sokak hayvanının bulunduğu ilçeler, Avrupa Yakası’nda Eyüp, Sultangazi, Silivri, Çatalca, Büyükçekmece ve Sarıyer. Anadolu Yakası’nda ise Beykoz, Şile, Sultanbeyli, Pendik, Kartal ve Tuzla. Bu sorunun çözümü için belediyelerin, Tarım İl Müdürlüğü’nün, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün işbirliği yapması gerekiyor. Ancak yine de onların bu işe ayıracakları personel sayısı sorunu çözebilecek düzeyde değil. O sayı üniversitemizde mevcut. Fakültemizdeki 4. ve 5’inci sınıf öğrencilerimizden oluşacak 300 kişilik bir sağlık ordusuyla biz bu sorunun çözümüne ciddi katkı sağlayabiliriz.

ÖNCE FAKÜLTEDE...

Bu çalışma kapsamında kampus içindeki yaklaşık 500 sahipsiz köpeğin tamamını kısırlaştıracağız. Fakat bu işlem erkeklerde ve dişilerde farklılık gösteriyor. Operasyon sonrası muameleleri aynı değil. Genellikle kısırlaştırılan bir erkek köpeği aynı gün dışarıya bırakabiliriz. Ancak dişi köpeklerin 1 hafta boyunca müşahede altında tutulması gerekiyor. Operasyon yapılır yapılmaz onları dışarıya bırakmamız hayati sonuçlara neden olabilir. Kampusteki köpeklerin kısırlaştırma işlemleri için gerekli alanlarımızı hazırladık. Diğer yandan bununla ilgili hayvan yakalama ekibimizi de oluşturduk. Dolayısıyla 3 ay içinde kampusteki hayvanların üremeleri engellenmiş olacak.”

KISIRLAŞTIRMA SALDIRGANLIĞI AZALTIR

Kısırlaştırma sonrası köpeklerin hormonal yapıları değiştiği için saldırganlığının da azaldığını belirten Alpak, “Köpekleri onlara zarar vermeden kısırlaştırdığımız zaman insanlara olan saldırıları da azalacak. Bu çalışmayı sürdürebilirsek İstanbul’da köpek popülasyonunun 5 yıl içinde azalmaya başlayacağını, 10 yılın sonunda 400 bin olan sayının yaşlanmaya bağlı doğal ölümler sonrasında 50 bine kadar düştüğünü görebiliriz” dedi.

Dekan Hasan Alpak, “Fakültemizdeki 4’üncü ve 5’inci sınıftan oluşan 300 kişilik sağlık ordumuzla biz bu sorunu çözeriz” dedi.

Kaynak: hürriyet

adminadmin