DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Fatma Nur ÖZCAN
Fatma Nur ÖZCAN
Giriş Tarihi : 04-02-2023 14:46

Sağlam Bir Temel, Sağlam Bir Yapı

Temeli sağlam mı? Bu soruya birçok kez şahit olmuşuzdur. Bu sözcükler kimi zaman sınava hazırlanan bir öğrenciye, kimi zaman da bir yapının sağlamlığına dair yöneltilen bir soru olmuştur. Ve hemen ardından da temeli sağlam olmayan bina yıkılır diye kalıplaşmış kelimelerin bütünü ile akıllarda yer edinen bir cümlenin oluşmasını sağlamıştır.

Peki bu söylenen gerçekten de doğru mu ? Bunun üzerine konuşacak olursak . Bir lise öğrencisi ilkokul ve ortaokul yıllarında matematik adına herhangi bir  gayreti yoksa lise öğrenimi sırasında ilk aşamada yapamayacağı hususunda önyargısının  olması gayet normaldir, yapamayacağını düşünebilir ancak gayret ettiği taktirde olduğu seviyeden kat ve kat iyi bir duruma gelebilir yine aynı şekilde hayatı boyunca hiç kitap okumamış bir insanın yaşının ilerlediği  bir zamanda okuma alışkanlığını bir anda kazanması beklenilemez ancak zaman içerisinde okumayı sevebilir hatta oldukça fazla sevebilir ve geçen onca yılda neden okumadığı hususunda pişmanlık hissedebilir.

Burada bahsi geçen temel mantığında da kast edilen kendimizi ne kadar geliştirirsek ilerleyen aşamalarda bilgi birikimimizin , hayat deneyimimizin üzerine ekleyerek hayatımızı  düzene koyabiliriz . Ancak temelimizi sağlam bir şekilde oluşturmadığımız takdirde sürekli bir tedirginlik ve eksik olanı tamamlama kaygısı olacaktır. Konu üzerinde özet  olacak bir slogan yapılacak olursa ;Temeli sağlam olmayan sallanmaya mahkumdur fakat yok olmaya ve yıkılmaya değil. Geçmişin pişmanlığı içinde boğulmak yerine geleceğin aydınlığına ve bize katacağı yenilik ve güzelliklere odaklanmalıyız, kendimizi motive edebilmeli ve zaman kontrolü konusunda dikkatli davranmalıyız geçen her bir saniyenin kıymetini bilmeli ve bilinçli bir zaman tüketimini yapabilmeliyiz . Gerektiğinde de geçmişimize kısa dönüşler yapmalı tekrarlanmaması gereken hatalarımız hususunda dirayet kazanmalı kendimize inanmalı ve söz vermeliyiz . Mutlu olacağımız şeyleri değil bize keşke dedirtmeyecek ve yaratıcının emirleri ile çelişmeyen hususları dikkate alarak hayatımıza yön verebilirsek gerçek bir mutluluk kaçınılmaz olacaktır çünkü bizlere şuan içinde bulunduğumuz dünya düzeninde aşılanan fikirlerin bir kısmı  malesef; Mutlu olduğun şeyi yap, özgürce yaşa ,akışına bırak adı altında kulağa kısa bir süreliğine hoş gelebilen ancak uzun bir vadeye yayıldığında hiç  hoş olmayan ve yaşanılmaz bir dünyayı yapmanın planları olabilir .Bizler mutlu olduğumuzu doğruysa ve Rabbimizin emirleri doğrultusunda ise yapmalı , özgürce yaşamayı  aldığımız kararlardan etkilenen kendimiz , ailemiz ve dünyanın olduğunu unutmadan uygulamalı ve sorumsuzluk yapmak olarak algılamamalıyız .

Akışına bırakmak hususuna gelecek olursak aslında hiçte akışına bırakmamak en doğrusu olacaktır çünkü hayatımız için çaba sarf etmeliyiz, ellerimizi birbirine bağlamayı değil çalışıp çaba göstererek helal çerçevesinde emek harcamalı umutsuzluğa yer vermeyerek rabbimize üzerimize düşeni fazlasıyla yaptıktan sonra tevekkül edebilmeliyiz, rabbimizin bizim için her şeyin hayırlısını ve doğrusunu bildiğini unutmamalıyız bizim kısa vadeli planlarımız onun bizim hayatımızı uzun bir vadeye yayılmış olarak bilebileceğini unutturmamalı.

Her şeyin göründüğü gibi masum ve bizim yararımıza olacağını düşünmeyelim, önümüze konulan seçeneklerden bizim için en doğru olanını ayırt edebilmeliyiz gerektiğinde ise kendi seçeneklerimizi oluşturabilecek yetkinlikte olmalıyız. Araştırma yapmaktan görüneni daha derinden incelemekten sakınmayalım, memnun  olmadığımız hususları sürekli göz önünde bulundurmak yerine elimizden geleni fazlası ile yapabilmeliyiz geliştirmekten,  dönüştürmekten  yorulmayalım bizlerden sonraki nesillere ve kendimize umut dolu , İslamiyet  güneşi ile ısınan bir dünya emanetimiz olsun inşallah . Bir dahaki yazımda görüşmek üzere  sağlıcakla kalın.

NELER SÖYLENDİ?
@
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA