Samsun Haber
Giriş Tarihi : 29-06-2024 16:28

179 Arazi Ürettim Tamamını Deveci Sattı!

Atakum Belediyesi'nin 1 milyar liraya çıkan borcu ile ilgili başlayan tartışmalarda Cemil Deveci'nin iddialarına eski Başkan İshak Taşçı sert tepki gösterdi, inanılmaz iddiaları gündeme taşıdı. Taşçı, "179 arazi ürettim, hepsini Deveci sattı. Kendisine tazminat davaları açacağım "dedi.

179 Arazi Ürettim Tamamını Deveci Sattı!

31 Mart 2024 yerel seçimleri ile göreve seçilen CHP'li Atakum Belediye Başkanı Serhat Türkel'in kamuoyuna açıkladığı 1 milyar liralık borç ve sonrasında belediyenin icralarla karşı karşı gelmesi 'borç tartışmasını' yeniden başlattı. Belediyenin mülkiyetinde olan piyasa değeri 50 milyon lira olan arazinin kelepir fiyata 23 milyon liraya icradan satılması ise eski dönemleri yeniden tartışmaya açtı.

'BUNUN HESABINI VERECEK'

Atakum Belediyesi'nin eski Başkanı Av. Cemil Deveci'nin açıklamalarına, eski Başkan İshak Taşçı sert tepki gösterdi. Taşçı, "Böyle gerçek dışı konuşan kişiyi ilk kez görüyorum. Metin Burma'dan görevi devraldığımızda şirket ile belediyenin borcu 55 milyon lira, bütçesi 52 milyon liraydı. Biz belediyeyi şirket ile birlikte 145 milyon lira borç ile bıraktık.

Ancak belediyenin bütçesini 240 milyon liraya çıkardık. Kendisi hedef şaşırtmak istiyor. Biz kendisine belediyeyi 145 milyon lira borçla bıraktık. 2019 yılında görevi devraldığında borcu onayladı. Atakum Belediyesi'nin borcunu 1 milyar liraya nasıl çıkardı, bunun hesabını verecek. Ben 950 personelle teslim ettim. Deveci 200 kişiyi işten çıkardı yeni başkan  Serhat Türkel'e 1760 kişiyle belediyeyi teslim etti  "dedi.

KENDİSİ AYNAYA BASKIN

Atakum Belediyesi eski Başkanı İshak Taşcı, kendi döneminde belediyeye yüzlerce icra geldiğini ancak hacize dönüştürmediklerinin altını çizerek, "Metin Burma ve Adem Bektaş döneminden bize icralar geldi. Ancak 'devlette devamlılık esastır' diyerek hacize dönüştürmedik. Atakum halkı bu icraları duymadı. Adem Bektaş döneminden Düğün Salonu yeri için 2 milyon 300 bin lira ödedim.

Ben çıkıp yakınmadım. Makam aracımı haczettiler, iş insanı ile anlaştım. Taflan'da Metin Burma döneminde bir vatandaşın arazisine temel atılmıştı, bu sorunu çözdük. Cemil Deveci bütün icraları kendisine reklam etti. Kendi bürosundan avukatı ile belediyeyi haczettiren bir başkandan bahsediyoruz.

CHP'li meclis üyeleri kendisi hakkında 'etik dışı kararı' vermiştir. Biz belediyeciliği biliyorduk. Bizim dönemimizde yüzlerce arsa ürettik. Deveci, ürettiğimiz 179 arsayı sattı. Arsa satarsınız ancak ortaya bir hizmet koyarsınız.

Adem bey, Metin beyde sattı, ancak kendileri hizmetleri ve yatırımları yaptılar. Biz arsa üretirken, 87 büyük projeyi hayata geçirdik. Cemil Deveci, ilçenin kuruluşundan buyana metrekare bazında en büyük arazi satışlarını yaptı ancak ortada bir hizmet yok. Hizmet olmadığı gibi, belediyenin borcunu 7 katına çıkardı.

Bu belediye başkanının beceriksizliğini gösterir. Bir başka basit örnek; bizim zamanımızda çöp işi 600 bin liraydı. Deveci dönemi döneminde aylık 12 milyon liraya çöp işi yapılıyordu.

İlkadım belediyesi nüfusu 340 bin çöpe 6 milyon ödüyor, atakum belediyesi nüfusu 240 bin çope 12.5 milyon ödüyor. İlkadım göre atakum 5 milyon ödemesi gerekirdi. Her ay 7.5 milyon zatan var, 5 yılda bu zarar sadece 450 milyon zarar ettirmiş.

Biz çöpe 600- 700 bin öderken,  Atakum ilkadım’a göre 5 milyon gibi ödeme yapardı. Yani kısacası burada Atakum belediyesi büyük borca zarara sokuldu, bu işin özellikle araştırılması gerekir.

Hakkımda 8 adet suç duyurusunda bulundu. Hepsinden aklandık. Et olayı iftirasında mahkemeyi kaybetti. Ve 1 kuruşluk tazminata mahkûm oldu. Yine attığı bize iftiralardan davaları kazandığımız için kendisine tazminat davaları açacağım.

Biz kendisine belediyeyi 950 kişiyle devretmiştik. Bunlardan 200 kişiyi isten çıkardı. Ve bunun üzerine 1000 kişi işe alarak, belediyeyi 1760 kişiyle yeni başkana teslim etti.

Bunlar kamu zararı değil mi. Utanmadan Taşcı dönemini işaret ediyor. Deveci, son 5 yılda Atakum'un parasını çarçur etti. Kendisi enkaz bıraktı, aynaya baksın, Atakum'u parsel parsel satan kendisidir. Bizim ürettiğimiz araziler icradan haraç mezat satılıyor. En son sanayi alanı satıldı, yazık günah değil mi? Halk TV’ye, ye çıktı. İshak Taşçı 1 masa kadar yer bırakmadı dedi, Atakum’un 179 arsasını sattı. Böyle yalancı insanın laflarına kim inanır. Benim hukuk dışı, bırakın etik dışı bir şeyimi bulun hemen istifa edeceğim dedi. Akabinde 1 ay sonra kendi bürosundaki avukatlarla, kendi belediyesini haczettirdi. Ve kendi CHP’li meclis üyeleri mecliste etik dışı davranmıştır kararını oy birliğiyle aldı. Sözünü tutup istifa etti mi yok. Yine yalan konuştu.

Kısacası Atakum belediye tarihinde, belediyenin hiç bir malî haciz yoluyla satılmadı. Sadece Cemil deveci zamanında belediye malları haciz yoluyla satıldı. Kısacası iş bilmez bir başkan olduğunu, ben bu isi beceremedim diyemiyor, hedef saptırarak kendi basiretsiz yönetiminin suçunu örtbas etmeye çalışıyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak: hedefhalk.com - Zekeriya Fırat

adminadmin