Samsun Haber
Giriş Tarihi : 27-02-2024 18:43

Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürü YETİK İle Sabır Konulu Röportaj

Atakum Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu, Samsun Atakum İlçe Millî Eğitim Müdürü Mehmet İrfan YETİK ile bir Röportaj gerçekleştirdi.

Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürü YETİK İle Sabır Konulu Röportaj

Okul sitesinden yapılan konuyla ilgili açıklamalar şöyle:

" Okulumuz Değerler Kulübü öğretmenleri Zekiye KOCATÜRK, Fatma ŞAHİN yönetiminde; kulüp öğrencileriye ÇEDES Projesi kapsamında, İlçe Milli Eğitim Müdürü ile "Sabır" konulu röportaj yapıldı.

Değerler Kulübü olarak; ÇEDES Projesi kapsamında, Sayın İlçe Milli Eğitim Müdürümüzü ziyaret ettik ve kendisiyle yaptığımız “SABIR” konulu bir röportajı aşağıdan okuyabilirsiniz.

*Sayın Müdürümüz, bize zaman ayırıp röportaj yapmayı kabul ettiğiniz için size teşekkür ederiz. Bize kendinizden bahseder misiniz? Sizi tanıyabilir miyiz?

Öncelikle hepiniz hoş geldiniz. Ben Mehmet İrfan YETİK. 1974 Samsun doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite öğrenimimi Samsun’da tamamladım. Evli ve iki çocuk babasıyım. Beş buçuk yıldır da Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak görev yapmaktayım.

*Mesleğinizi seçme sebeplerinizi bizimle paylaşır mısınız?

 Görev hayatıma öğretmen olarak başladım. Çocukları sevmem, bir insanın kalbine dokunmak istemem, karşımdakine yeni şeyler öğretme isteğim bu mesleği seçme sebeplerim arasında oldu. Daha sonra eğitim adına daha fazlasını yapmak, vatanıma, milletime daha fazla hizmet edebilmek adına yönetici olmaya karar verdim. Yaklaşık 15 yıldır da yönetici olarak görev yapmaktayım.

*Mesleğinizin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Bizlerin bu bölge adına öncelikli görevi nüfusa yetebilecek okullar açmak, zamanında eğitim öğretimin başlamasını sağlamak, fiziki şartları tam anlamıyla sağlanmış okullarda öğrencilerin eğitim öğretim görmesi, öğretmen ihtiyaçlarının eksiksiz giderilmesi diyebiliriz. Bunların karşığında da başarıya ulaşmış, gözleri ışık saçan öğrenciler görmek en büyük avantajım; aslında mutluluğumuz diyebiliriz.

Bizim sorumluluğumuz öğretmen ve öğrencilerimiz. Tek bir kişinin zarar görmemesi adına sürekli tetikte, hazır ve nazır olmamız gerekmekte. Harhangi bir doğal afet durumunda, ki bu yıl deprem ve sel felaketleri yaşandı, en hızlı ve doğru kararları almamız gerekiyor. Gündemi sürekli takip etmemiz, her şeyden haberimizin olması lazım. Bunlara mesleğimizin  dezavantajları  diyebiliriz ama biz işimizi severek yaptığımız için açıkçası bu durumları dezavantaj olarak görmüyorum.

*Sayın Müdürümüz, sabrın sizdeki tanımı nedir?

Her durumda,her koşulda karşımızdakini anlayarak,onun sıkıntılarını içselleştirerek davranmak sabırdır bence. Mesela, sinirli bir veli geldiğinde onun sorununa empatik yaklaştığımızda,sakin davranışlar gösterdiğimizde sorunu daha çabuk çözüyoruz. Öğretmenlik gerçekten sabır mesleğidir ama yöneticilik misli misli fazla sabır gerektiririr. Bizler bunun bilincinde hareket ediyoruz.

*Çok istediğiniz, sabrettiğiniz ve sonunda amacınıza ulaştığınız bir durum oldu mu?

Görev sürecimde çok oldu diyebilirim. Yakın bir zamanda “ OMÜ METAL” okulumuzu açtık. Bu okulun açılmasını çok istedik,çok uğraştık,sabırla bekledik,çok çalıştık ve sonunda da başardık diyebiliriz.  Hayatta da böyledir: önce hedef koyarsınız,çok çalışırsınız,sabredersiniz ve karşılığını mutlaka alırsınız. Ben küstüm,oynamıyorum dediğiniz hiçbir şeyden karşılık alamazsınız.

*Mesleğinizle ilgili olarak sabretmekte en çok zorlandığınız durumlar nelerdir?

Bencil,duyarsız, yetkilerimizi zorlamak isteyen insanlarla karşılaştığımız zaman ister istemez zorlanıyoruz ama tabii sabır göstererek, olması gerekeni anlatarak sorunları çözmeye çalışıyoruz.

*Sabır gerektiren bir görevdesiniz. Peki, sabrınızın en çok sınandığını düşündüğünüz bir anınızı bizimle paylaşır mısınız?

Açıkçası bizim işimiz sabır üstüne kurulu zaten, şimdiye kadar tüm sorunları sevgiyle, saygıyla, sabırla çözdük.

*Gerek öğretmenlik mesleği olsun gerek yöneticilik, yaptığınız işi bize tavsiye ediyor musunuz?

Tavsiye ediyorum tabii. Rahatını düşünen, oturduğum yerden iş yaparım diyen birinin bu işe talip olmaması gerekir. Bu iş gerçekten hizmet işidir, özveriyle çalışma, dile getirdiğimiz gibi sabır, fedakârlık gerektiren bir meslek. Ufku geniş, pratik, hızlı düşünen, sorumluluk alabileceğine inanan bireylere gerek öğretmenlik mesleğini gerek yöneticiliği tavsiye ediyorum. Ama öğretmenseniz en iyisi siz olun, yönetici iseniz en iyisi siz olun, doktorsanız en iyisi siz olun…

*Son olarak, okulumuz öğretmen ve öğrencilerine iletmemizi istediğiniz mesajınız var mı?

“Atakum, Eğitimde Lider İlçe” sloganıyla çıktığımız bu yolda sizin en büyük destekçilerimizden olduğunuzu biliyorum. 

Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu, öğretmen ve öğrencilerine sevgi ve selamlarımı iletiyorum.           

DEĞERLER KULÜBÜ ÖĞRETMENLERİ :

ZEKİYE KOCATÜRK- FATMA ŞAHİN

RÖPORTAJI GERÇEKLEŞTİREN ÖĞRENCİLER:

6-B SNIFINDAN SEFAABDULLAH GÜLPER

6-B SINIFINDEN ÜMMEHAN PINAR KAYA

5-C SINIFINDAN ZEYNEPAYDIN

Haber: Oktay ZERRİN- Samsun

 

adminadmin