Samsun Haber
Giriş Tarihi : 26-01-2024 15:08

Belediye Çalışanları da Kamu Çerçeve Protokolüne Dahil Edilmeli

Çok kazanandan çok az kazanandan az vergi alınmalı.

Belediye Çalışanları da Kamu Çerçeve Protokolüne Dahil Edilmeli

Hak-İş Konfederasyonu Samsun İl Başkanı, Hizmet-İş Sendikası Şube Başkanı Ziya Uzun “Sürekli dile getirdiğimiz kamu çerçeve protokolün yerel yönetimler içinde başta belediyeler ve bağlı kuruluşları olan şirketlerde uygulanması talebimizde ısrar ediyoruz. Üyelerimiz bu konuda ısrarlı talebi var.  Kanunun da açık hükmüne rağmen kamu çerçeve protokolü yerel yönetimlere de uygulanmasında hukuki engel söz konusu değildir. Kamu çerçeve PROTOKOLÜ sadece kamuda sendikalı olan, sadece toplu iş sözleşmesi yapılan işyerlerini kapsamıyor. Bütün kamu adına bu protokol imzalanıyor. Bu yüzden belediyeler ve bağlı şirketlerinde kamu çerçeve protokolüne dahil edilmeli.” dedi.

 

“Çok kazanandan çok az kazanandan az vergi alınmalı.”

Gelir vergisi oranlarının çalışanların belini bükecek hale geldiğini belirten Uzun, “Türkiye adaletsiz haksız ve toplumun genelinin kabul edemeyeceği bir vergi sistemi ile muhataptır. Çok kazanandan çok, az kazanan az vergi alınması talebimizin tam tersini görüyoruz. Özellikle ücretlilerin vergi sistemi ile nasıl mağdur olduğunu görüyoruz. Enflasyon oranında bile artırılmayan vergi geçiş oranları ne yazık ki çalışanları daha erken dönemlerde ücretlerinin daha aşağı çekilmesini sağlıyor.” dedi.

 

“6772 sayılı Kanun belediye şirketleri için de uygulanmasını içeren kanuni düzenleme ile aynı işyerlerinde aynı işleri yapan işçiler arasında yapılan ayrımcılığın sonlandırılmasını istiyoruz.”

Şube Başkanı Uzun, belediyelerin şirketlerinde çalışan işçiler için verilmesi gereken 6772 sayılı kanunla verilecek olan tediyenin belediye şirketlerine uygulanmadı. Maalesef 696 la beraber belediyelerde oluşturulan personel şirketlerinin kamu şirketi sayılmaması sebebiyle, Yargıtay tarafından açılmış davalarda aleyhimizde kararlar verildi. 6772 sayılı kanu

adminadmin