Samsun Haber
Giriş Tarihi : 29-01-2024 16:58

Bugün Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Olarak Buradayım!

CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü, Mübadelenin 101. yılında önce Samsun Tütün İskelesindeki anma programına ardından SBB Sanat Merkezi’ndeki ‘Fotoğraflarla Mübadele Sergisi’ne katıldı.

Bugün Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Olarak Buradayım!

Öncü, “Gülcemal Vapuru ile Samsun'a gelerek Çırakman köyüne yerleşmiş Hacı İsmail Öncü’nün torunuyum. Benim için çok duygusal bir an” dedi.

CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü, Mübadelenin 101. yılında Samsun Tütün İskelesi’nde yapılan anma törenine katıldı. Samsun Balkan Göçmenleri İktisadi Araştırma ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı (BİSAV) tarafından düzenlenen program duygu dolu anlara sahne oldu. Cevat Öncü, daha sonra SBB Sanat Merkezi’nde Samsun Balkan Göçmenleri İktisadi Araştırma ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı (BİSAV) ve Hasan Aktürk tarafından düzenlenen ‘Fotoğraflarla Mübadele Sergisi’ne katıldı.

Cevat Öncü,  “Benim için çok duygusal bir an. Konuşmak çok güç. 1909 yılında Kavala'da, Sarışaban ilçesinin Muratlı köyünde doğmuş, Gülcemal Vapuru ile Samsun'a gelmiş, Tekkeköy ilçesinde Çırakman köyüne yerleşmiş Hacı İsmail Öncü’nün torunuyum. Bugün büyükşehir belediye başkan adayı olarak buradayım. Mübadelenin baş mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucusu ve genel başkanı olduğu Cumhuriyet Halk Partisi'nin 19 Mayıs kentindeki belediye başkan adayı olmaktan büyük onur ve gurur duyuyorum.

 

Tabii mübadele zamanlarında dramatik ve duygusal anlar yaşanmış. Biz mübadiller getirdiğimiz geleneklerimizle, o toprakların hamuruyla Samsun ile beraber yoğrulmuş, Samsun için üretmişiz. Samsun’a katkı vermiş insanlarız. 101 yıl önce Samsun'a gelmiş olan atalarımızı saygı ve rahmetle anıyorum” dedi.

adminadmin