Samsun Haber
Giriş Tarihi : 13-11-2023 13:48

Çarşamba Alparslan Türkeş Hatıra Ormanları Açıldı

Çarşamba’da 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nde binlerce fidan toprakla buluştu.

Çarşamba Alparslan Türkeş Hatıra Ormanları Açıldı

Çarşamba Belediyesi, Çarşamba Kaymakamlığı ve Sivil Toplum Kuruluşları iş birliğinde Çarşamba’da 100. Yıl Hatıra Ormanı ve Alparslan Türkeş Hatıra Ormanlarının açılışı gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 yılında ilan edilen 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nde, Samsun’un Çarşamba ilçesinde binlerce fidan toprakla buluştu. Cumhuriyetin 100. yılında ‘Cumhuriyete nefes, geleceğe nefes’ sloganıyla Çarşamba Kaymakamlığı, Çarşamba Belediyesi, Sivil Toplum Kuruluşları ve Çarşambalı vatandaşlar 2023 fidanın ekimini gerçekleştirdi. Ardından protokol üyelerinin de katılımıyla Alparslan Türkeş Hatıra Ormanı’nın açılışı yapıldı.

Programlara Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, MHP Samsun İl Başkanı Burhan Mucur, Çarşamba İlçe Protokolü, Cumhur İttifakının il ve ilçe temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.

100. Yıl Hatıra Ormanı ve Alparslan Türkeş Hatıra Ormanları açıldı

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, “Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde ilan edilen 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nde Çarşamba’mızda 2023 fidanı toprakla buluşturduk. 100. Yıl Hatıra Ormanımızda fidanlarımızı; daha yeşil bir dünya için Kaymakamımız Sayın Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, ilçe protokolümüz, sivil toplum kuruluşlarımız ve hemşehrilerimizle birlikte diktik. Ardından Alparslan Türkeş Hatıra Ormanı’mızın açılışını MHP İl Başkanımız Sayın Burhan Mucur, Cumhur İttifakımızın il ve ilçe temsilcileri, protokolümüz ve hemşehrilerimizin katılımıyla gerçekleştirdik. Daha yeşil bir Türkiye, daha yeşil bir Çarşamba için toprağa dokunan ellerimiz ile yarınlarımızı yeşertiyoruz. Fidanlarımız ağaca, ağaçlar geleceğe nefes olacak inşallah. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Yeşil Vatanımız için ülkemizin dört bir köşesinde, küçük büyük demeden binlerce vatandaşımız bugün fidanlarını toprakla buluşturdu. 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü'müz kutlu olsun” diye konuştu.

Yeşilin kenti Çarşamba

 

Çarşamba’nın yeşil alanlarını arttırdıklarını belirten Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, “11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü vesilesiyle ilçemize kazandırdığımız yeşil alanların da altını çizmek istiyorum. Yeşilin kenti Çarşamba’mızı daha da yeşil bir hale getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Mesire alanlarımızı, yürüyüş yollarımızı, parklarımızı çocuklarımızın, vatandaşlarımızın hizmetine sunuyor. Bir ağacın gölgesinde hemşehrilerimiz soluklansın, çocuklarımız yeşiller içinde büyüsün istiyoruz. Bu kapsamda 4 yıllık zaman zarfında hizmet sınırlarımız içerisinde toplamda 148 bin metrekare yeşil alan ve rekreasyon alanı oluşturduk. Hürriyet-İstiklal mevkinde bulunan 50 hektarlık alanı; B tipi mesire alanı yaparak Çarşamba Orman Parkımızı hayata geçirdik. Yeşilin ve mavinin buluştuğu nokta Çarşamba Orman Parkımız çam ağaçlarıyla bezeli kuş seslerinin hakim olduğu bir yer olarak hizmette. Altyapı çalışmalarımızı tamamladığımız alanlarda üstyapı çalışmalarımızı hemşehrilerimizin taleplerine göre oluşturuyor; bisiklet yolları, yürüyüş yolları, parklar, yeşil alanları hayata geçiriyoruz. Üçköprü, Şenyurt, Cumhuriyet, Ali Fuad Başgil, Umut, Gökçeçakmak, Gazi ve Alibeyli Mahallerimizde olmak üzere toplamda 8 adet çim futbol sahasının kurulumu gerçekleştirdik. 4 yıl içerisinde yapmış olduğumuz peyzaj çalışmalarında; 25 bin 662 adet ağaç fidanının dikimini yaptık. Bugün 2023 fidanımızı da bu sayıya eklemiş olacağız. 235 bin 735 adet mevsimlik fidan, 6 bin 800 adet çalı grubu çiçek dikimi yaptık. 1.00 0 adet de meyve ağacını toprakla buluşturduk. Ayrıyeten çeşitli etkinliklerde toplamda bin 600 ağaç fidanı dikimini yaptık. Yeşil alanlarımızı daha da arttırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlçemize ve hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

adminadmin