Köşe Yazıları
Giriş Tarihi : 08-07-2024 13:26   Güncelleme : 08-07-2024 13:31

Davete İcabet ve Ötesi

Kültür ve inancımızda davete icabet sünnet olarak görüldüğü için yerine getirilmesi en azından nezaket kuralları açısından kaçınılmazdır.

Davete İcabet ve Ötesi

Bir de bunun tersi var ki bu durum ise tam bir eziyet ve işkence olmaktadır. Sosyal hayatı düzenleyen kurallar çerçevesinde hareket etmek ne kadar hayatı kolaylaştırıyorsa tersi de o kadar zorlaştırmaktadır.

Mesela bir aile apartmanında oturuyorsunuz ve birkaç arkadaşınızla özel bir plan yapıyorsunuz. Baş başa güzel bir gün geçireceksiniz. Yaşınız, statünüz, zevk ve tercihleriniz uyuştuğu için de başka kimseyi davet etmiyorsunuz. Peki, böyle bir ortamda bunu vukuatsız bir şekilde gerçekleştirme şansınız var mı? Peşin söylemek isterim ki böyle bir plan yaptığınıza pişman olursunuz. Bir kere böyle bir organizasyonun gizli kalması söz konusu değildir. Sır ortadan kalkınca da size katılmak isteyenlerin sayısı hızla artacaktır. Aranızda yaş farkının olması, zevk ve tercihleriniz farklı olması onlar için problem değildir. Yeter ki onlar da o ortamda bulunsunlar sizin moral ve motivasyonunuz önemli değildir. Böylece farklı ve özel bir gün geçireyim derken tam bir curcunayla davetsiz misafirler yüzünden gününüz berbat olacaktır.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

adminadmin