Samsun Haber
Giriş Tarihi : 14-06-2024 15:28

Doğru Emzirme Yöntemleri

Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Özge Piri Mantar, "Anne sütü zengin içeriğiyle bebeğin bağışıklığı ve gelişimi için çok değerlidir. Bu nedenle anne emzirme döneminde doğru emzirme yöntemleri büyük önem taşır" dedi.

Doğru Emzirme Yöntemleri

Anne sütü, bebekler için en sağlıklı besin kaynağıdır. Bu anlamda bebeğinizin beslenmesi ve gelişimi için doğru emzirme yöntemleri belirlemeniz önem taşır.

Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Özge Piri Mantar, "Emzirme Yöntemleri ve Anne Sütü"nün önemi hakkında bilgiler verdi.

 

BEBEK VE ANNE ARASINDA BAĞ

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Özge Piri Mantar, "Anne sütü bebek ve anne arasındaki bağlanmanın en kuvvetli etkenlerinden biridir.

Onun dışında imolojik sistemin gelişebilmesi açısından, yeni doğan sarılığının önlenebilmesi için içinde yüksek oranda antikor içerdiği için bebeği enfeksiyonlara karşı koruması açısından da kıymetli bir besindir. Tabii her bebek için ya da anne için uygun olmayabilir. Özel durumlar haricinde anne ve bebeğin anne sütü almasını desteklemek çok önemlidir.

 

ANNE SÜTÜ NASIL SAKLANIR

Anne sütü nasıl saklanır? Bebekle anne arasındaki en iyi emzirme şekli nasıl belirlenir sorusuna ise;  Anne sütünü, oda sıcaklığında 4 saat civarında herhangi bir soğutma yöntemi kullanmadan koruyabiliriz. Onun dışında buzdolabında artı 4 derecede 4 gün boyunca orada korunabilir. Daha uzun saklamak istediğimizde 6 ay -18 derecenin üzerinde dondurucuda saklama koşulları uygundur. Bunu da daha sonra vermek koşuluyla yapılmalıdır. Böyle bir durumda sağdığımız zaman sütü yeni daha bebeğe vermediğimizde mutlaka o kapların ya da poşetlerin üzerinde hangi saatte ve tarihte sağıldığı belirtilmelidir.

 

EN DOĞRU VE ETKİN YÖNTEM

Tabiki emzirmede en önemli noktalardan bir tanesi de bebeğin memeye doğru tutturulması, doğru yerleştirilmesidir.

Burada ilk etapta, anneye yeni doğum yaptığı için ya da sezaryen yaptıysa birinin destek olması çok önemlidir.

Ama daha sonrası için bebeğin ağzının iyice açık olduğundan, alt dudağının iyice dışarıya çevrildiğinden emin olunması gerekir. Areola dediğimiz, meme başı kısmının büyük bir kısmı bebeğin ağzının iç kısmında olması emme fonksiyonu açısından en doğru ve etkin yöntemlerden biridir.

adminadmin