Advert
ENERJİ ÇOCUK TASARRUFU ÖĞRETECEK
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
ENERJİ ÇOCUK TASARRUFU ÖĞRETECEK
18.01.2014 12:14:18

 

ENERJİ ÇOCUK TASARRUFU ÖĞRETECEK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Enerji Verimliliği Derneği, çocuklarda enerji tasarrufu bilinci oluşturmak amacıyla Enerji Çocuk Projesi başlattı.

Yıldız, Türkiye'nin en büyük zenginliğinin çocuk ve gençler olduğunu, bu durumun enerji için de geçerli olduğunu söyledi.
 
Enerji Hanım Projesi'ne değinen Yıldız, enerjide yılda 4 milyar lira civarında bir tasarruf yapılabileceğini, ancak henüz bu rakama ulaşılamadığını ifade etti.
 
Çocuklara, "Bir lamba söndürmemle ne olur demeyin, küçük ve anlamlı adımlar birleşerek çok büyük adımlara dönüşüyor" diye seslenen Yıldız, 11 milyon civarında öğrenciye bu eğitimin verileceği düşünüldüğünde önemli kazanımlar elde etmenin mümkün olduğunu vurguladı.
 
Enerji tasarrufu kültürünün 7-14 yaş grubunda kazanılmasının önemli olduğuna işaret eden Yıldız, ülkenin kaderinin bugünün çocuklarının davranışlarına bağlı olacağını dile getirdi.
 
Türkiye'nin yakaladığı büyümeyle bütün varlıklarıyla 3 katına çıktığını anlatan Yıldız, törene katılan çocuklar oy verme yaşına geldiğinde, ülkeyi 3 kat daha büyütmeyi hedeflediklerini söyledi.
 
Bu hedefe ulaşırken elektrik tüketimini geçen yıla denk hale getirmeye çalıştıklarını ifade eden Yıldız, bunu enerji tasarrufuyla gerçekleştirdiklerini belirtti.
 
Anne-babaların en çok, "Elektrik ne olacak, doğal gaz zamlanacak mı" merakı içerisinde olduğunu dile getiren Yıldız, geçen yıl böyle bir artış olmadığını, bunu ülkenin ırmaklardan, nehirlerden gelen suyla, yağmurla, güneşle, rüzgarla elde ettikleri enerjiyle gerçekleştirdiklerini kaydetti.
 
Enerjinin israf edilmemesi halinde bir çırpıda Atatürk ve Keban gibi iki büyük barajı yapmış gibi bir kazanım elde edilebileceğini vurgulayan Yıldız, "Sizlerin küçük adımlarınız, bizim için büyük ve anlamlı adımlar" diye konuştu.
 
Bakan Yıldız, konuşmasının ardından, çocuklarla enerji verimliliği ve projeye ilişkin sohbet etti.
 
"Enerji Çocuk" eğlendirirken tasarrufu anlatacak
 
Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı İbrahim Çağlar da enerji verimliliğinin ülkenin bugünü, yarını için çok önemli olduğunu belirterek, bu alanda toplumsal bilinç oluşturmak için çalışmalara başladıklarını söyledi.
 
"Enerji Hanım" projesiyle de 20 il gezerek, annelere seslendiklerini anımsatan Çağlar, "Aslında anneleriniz biliyordu ama tekrardan hatırlattık, siz de biliyorsunuz ama okulları gezerek projemizi size de tekrar anlatacağız" dedi. "Enerji Çocuk" ile evlerde ve okullarda enerjinin daha verimli kullanılmasını amaçladıklarını bildiren Çağlar, proje sayesinde hem evlerin hem de ülkenin bütçesi katkı sağlayacaklarını ifade etti.
 
"Sizler bizim geleceğimizsiniz, sizleri çok seviyoruz ve enerji verimliliği konusunda bilinçlenmenizi istiyoruz" diyen Çağlar, şunları söyledi:
 
"Evde televizyon izlemediğinizde, odadan çıkarken ışığı kapatıyorsunuz. Bunları yaptığınız zaman ülkenize daha fazla katkı sağlıyorsunuz. Aileleriniz tasarruf ettikleri parayla sizi gezdirsin, oyuncak alsın istemez misiniz? Size bazen çizgi filmle, bazen bir filme sesleneceğiz. Her okulda enerji verimliliği grubu kurulmasını ve çeşitli faaliyetlerin yapılmasını sağlayacağız. Okullar bizleri davet edecek ve biz de 'enerji nasıl verimli kullanılır' gidip anlatacağız. Okullarda nasıl enerji tasarrufu edebileceğinizin anlatıldığı broşürler dağıtacağız, enerji verimliliği kulübü kuracağız, başkan seçilecek ve siz küçük başkanlar olarak hayata başlayacaksınız. Milli Eğitim Bakanlığı'na teşekkür ediyoruz.
 
Projeyi 2 başlıkla yürüteceğiz, her yıl enerji verimliliği projesi ve öykü yarışması düzenleyerek sizleri destekleyeceğiz. Önümüzdeki yıl laboratuvar gibi tasarlanacak, gezici çadırımız illeri gezecek. İstanbul'da enerji müzesi kuracağız. İlerleyen zamanlarda TRT'de 'Enerji Çocuk'un çizgi filmini izleyeceksiniz. Projemizin yüzü 'Enerji Çocuk', adı Naz. 'Enerji Çocuk'u ne kadar çok hatırlarsanız, o kadar çok enerji tasarruf edersiniz."
 
Öğrencilere, "Gün ışığı yeterli olduğunda ışığı açmayın, bilgisayar ve televizyonu kullanmadığınız zaman düğmesinden kapatın, oda ısısını 21 derecede tutun, buzdolabının kapağının açık kalmamasına dikkat edin, temiz kıyafetleri kirliler karıştırmayın, kapıları pencereleri kapalı tutun" uyarılarında bulunan Çağlar, bu hususların aile, arkadaş ve komşulara da anlatılması gerektiğini dile getirdi.
 
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik ise sosyal sorumluluklarından dolayı Enerji Verimliliği Derneği'ne teşekkür etti ve bakanlık olarak proje bileşeninde yer almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
 
Etkinlik sonunda öğrencilere, magnet, kalem ve not defteri hediye edildi.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER