Samsun Haber
Giriş Tarihi : 05-06-2024 11:03

Kim Bu Vekil, Kim Bu Danışman!

Çarşamba Belediyesi Haziran ayı olağan meclis toplantısı,Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

Kim Bu Vekil, Kim Bu Danışman!

 Meclis toplantısında en fazla dikkat çeken Belediyede önceki dönem 3 ATM memuru olduğu ve birinin de bir Samsun Milletvekilinin danışmanı olduğu iddiası gündeme bomba gibi düştü.

Meclisin kapatılmasının ardından CHP Grup Başkanı Hüseyin Işıldak’ın “Bilmediğimiz öğrenmek için soruyorum yanlış anlaşılmasın ama başkanım dışarıda sıkça duyuyoruz. Çarşamba Belediyemizde işe alınmış ama işe hiç gelmeyen personeller olduğu iddia ediliyor. Bu sözler doğru mu kaç personelimiz var açıklar mısınız?” sorusuna AK Parti grub Meclis Başkanı Köse, “Öyle bir şey mümkün mü? Şeklinde tepki gösterirken AK Parti meclis üyesi Hasan Çakır ayağa fırlayarak CHP Grup başkanı Işıldak’ a doğru hamle yaparak “Nasıl konuşuyorsun. Nasıl soru bu bilmeden konuşma” diyerek ayağa fırlaması tansiyonu yükseltti.

“BELEDİYEDE TOPLAMN 506 PERSONEL ÇALIŞIYOR”

İşe alınmış ama iş gelmeyen personel var mı sorusuna cevabı veriyorum şeklinde ortamı yumuşatmaya çalışan Bağımsız Başkan Dündar’ın yaptığı açıklama herkesi şaşkınlığa ve şoka uğrattı. Dündar personel sayısını şöyle açıkladı: “Öncelikle ayağa kalkarak böyle bir tavır olmaz. Konuşularak çözülecek sorunlar ayağa kalkarak çözülemez. Şimdi belediyemizde kadrolu işçi statüsüne 7 personel, memur kadrosunda 79 kişi, KHK ile yani özel şirkette çalışırken kadro alarak işe giren personel sayısı 363 olup bir tane kısa zamanlı sözleşme ile alınan Veteriner hekim, 419 kişi de şirket yani İmar İnşaat şirketinin personeli ve toplum yararına İşkur üzerinden alınan 45 personel olup toplamda belediyemizde 506 personel çalışmaktadır.” İfadelerini kullandı.

“MİLLETVEKİLİ DANIŞMANI İLE İKİ KİŞİ VAR”

Bu açıklama devam ederken AK Parti Grup Başkanı Köse, 31 Mart sonrasında işe alınan veya çıkartılan personel var mı? Sorusuna Başkan Dündar, “31 Marttan sonra işe alınan da yok, çıkartılanda yok. Ama kendi istekleri ile işten ayrılan sözleşmeli İŞKUR Personellerinden 15 kadar kişi kendi isteği ile ayrılırken bazı isimler ise başka belediyeler veya görev yerlerine girmiştir. Hüseyin Işıldak Beyin sorduğu soruya cevap ise şöyle ki; “ Belediye kadrosunda olup da belediyede işe gelmeyen personel var mı sorusuna ise şuana kadar daha önce eski bir milletvekilimizin danışmanı olarak çalışan ama kadrosu belediyede olan iki personel var. Bir de başka bir yerden gelen belediyeye gelen ama belediyede hiç çalışmayan bir personel var. Ama biz bunları göreve geldiğimizden itibaren geldikleri yere göndermek üzere süreci başlattık. Bir kişi başka yere gitti. Şu anda bir tane personel var” açıklaması mecliste soğuk duş etkisi oluşturdu.

“ATM MEMURU KİMİN DANIŞMANI?”

Açıklamanın ardından Çarşamba’ da bu sözler infiale neden oldu. Çarşamba ve ülkemizde onlarca binlerce işsiz genç sokakta iş ararken Hangi milletvekilinin danışmanı ve diğer isim kimin akrabası, kimin adamı? sorusu gündeme geldi. Milletvekilinin adamının belediyeden hangi amaçla işe alınıp işe gelmeden maaş aldığının sorgulanması ve bu suçu işleyenlerin yargı önüne çıkartılması gerektiği konuşulmaya başladı.

Kaynak: haberexpres - Ünal DALDAL

adminadmin