Medine Yahudileri Ve Ensar
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Medine Yahudileri Ve Ensar
12.08.2021 11:00:55

 

Medine Yahudileri Ve Ensar

Mekke’de Mescid-i Harâm’a 3 kilometre mesafede etrafı tepelerle çevrili küçük, kuytu bir vadiye Akabe ismi verilmişti. Nübüvvetin on birinci yılında yani Miladi 620 tarihinde Hazreti Muhammed (asm) Yesrib (Medine) halkından bir grupla Akabe’de karşılaşmış ve onlara İslâm’ı tebliğ etmişti.

Hazrec kabilesine mensup olan altı kişilik bu grup İslâmiyet’i kabul etmişti. Bu kişiler ayrıca Evs kabilesiyle aralarında yıllardır süregelen savaşların yol açtığı düşmanlığın ortadan kalkması konusunda Hazreti Peygamber’den (asm) yardım istediler. Medine’ye döndüklerinde Hazrec ve Evs kabilelerine İslâm’ı anlatacaklarını söyleyerek ertesi yıl tekrar buluşmaya söz verdiler.

Bu küçük Müslüman grubun Medine’de gösterdiği çabalar sayesinde birçok kişi İslâmiyet’i kabul etti. Bunlardan 10 Hazrecli ve 2 Evsli kabile mensubu, verilen söz üzerine ertesi yıl Mekke’ye gelip Akabe’de Hz. Peygamber’le (asm) yeniden buluştular.

“Hiçbir şeyi Allah’a eş koşmayacaklarına, hırsızlık ve zina yapmayacaklarına, çocuklarını öldürmeyeceklerine, birbirlerine iftira etmeyeceklerine, emirlerine uyacaklarına” dair söz verdiler ve Hazreti Muhammed’e (asm) biat ederek tabi olduklarını bildirdiler.

Hz. Peygamber (asm), Yesrib halkına İslâm’ı ve Kur’an’ı öğretmesi için Mus‘ab b. Umeyr’i gönderdi. Bir yıl boyunca Mus‘ab’ın gösterdiği gayret sonunda Yesrib’in iki büyük reisi Sa‘d b. Muâz ile Üseyd b. Hudayr, Müslüman oldular.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Medine Yahudileri Ve Ensar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER