Sağlık
Giriş Tarihi : 29-04-2024 18:59

Polen Alerjisinden Korunma Yolları

Büyük Anadolu Hastaneleri Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Aziz Uluışık, polenlerden korunmak için gerekli önlemleri alıyor, alerjik olarak şikayetleriniz geçmiyor ise mutlaka bir hekime başvurulması gerektiğini söyledi.

Polen Alerjisinden Korunma Yolları

Polen alerjisi kesin nedeni bilinmemekle birlikte genellikle 8-16 yaş arasındaki çocuklarda görülmeye başlar. Fakat günümüzde küresel ısınma nedeniyle, bağışıklık sistemi zayıf her yaştan kişilerde görülmektedir.

Büyük Anadolu Hastaneleri Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Aziz Uluışık, polen alerjisi nedir? polen alerjisinden korunma yolları nerelerdir? gibi soruların yanıtlarını vererek bilgilendirmelerde bulundu.

 

POLEN ALERJİSİ NEDİR?

Uzm. Dr. Aziz Uluışık, "Polen alerjisi, özellikle bahar aylarında havaların ısınmasıyla ortaya çıkan polenlerin tetiklediği mevsimsel bir alerji türüdür. Polenler en sık görülen ev dışı alerjenlerdir. Polen alerjisi, vücudun bağışıklık sisteminin polenlere aşırı tepki vermesi sonucu ortaya çıkar.

Bu tepki sonucunda kişilerde öksürük, burunda kaşıntı ve akıntı, gözlerde sulanma ve kaşıntı şikayetlerinde artış görülmektedir.

Bunun sebebi bu mevsimlerde ağaçlardan, çimenlerden ve yabani otlardan salınan polenlerdir.

BUNLARA MUTLAKA DİKKAT EDELİM

Polenler havada kilometrelerce asılı kalabilirler. Polenlerin en yoğun olduğu saatler sabah erken ve öğle saatleridir. Dışarıda bir aktevite planladığımızda bu saatleri göz önünde bulundurarak planlama yapılmasını öneriyoruz. Özellikle sabah erken saatlerde ve öğlen saatlerinde dışarıya çıkmayalım. Spor ve yürüyüş faaliyetlerinde mümkünse kapalı alanlar tercih edelim. Mutlaka dışarı çıkılması gerekiyorsa çeşitli koruyucu önlemler alınması gerekir. Gözlük kullanılabilir, şapka takılabilir. Uzun kollu ve bacaklı giysiler tercih edilebilir. Eve geldiğimizde üzerimizdeki kıyafetler değiştirilir ve duş alınması önerilir. Polenlerden korunmak için gerekli önlemleri alıp eğer şikayetlerinizde azalma yoksa hekiminize başvurarak anti alerji ilaçları kullanılarak şikayetlerinizi kontrol altına alabilirsiniz. " diyerek sözlerine son verdi.

adminadmin