Samsun Haber
Giriş Tarihi : 28-02-2024 13:44

Samsun Hakettiği Havalimanına Ne Zaman Kavuşacak?

Bugün Samsun’a bir çalışma ziyareti gerçekleştiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, gerçekleştirdiği bir dizi programın Ardından Sinop’a geçti.

Samsun Hakettiği Havalimanına Ne Zaman Kavuşacak?

Bakan Samsun programına Çarşamba Havalimanı’nda Havalimanı’nın Yeni Terminal Binası Sunumuyla başladı.

Ardından Samsun Valiliği ziyareti, ardından Karayolları, ardından Batı Çevre Yolu ve Şehir Hastanesi’nin Bağlantı Yolları Sunumu, ardından Şehir Hastanesi Bağlantı Yolları ve Yeşilkent Kavşağı Yerinde İnceleme ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Ziyareti ve Öğle Yemeği…

ÇARŞAMBA HAVALİMANININ HİKAYESİ

Bakan programına basın toplantısı sıkıştıramadığı için Samsun Havalimanının Terminal Binası’nın ne zaman hayata geçirileceğini soramadık.

Yaklaşık bir yıl önce Ali İhsan Yavuz Samsun’u ziyaret ettiğinde kendisine sormuştuk;

Projesi hazır olan, “Samsun Çarşamba Havalimanı Terminal Binası neden hayata geçirilemedi?” diye…

Kayseri, Şanlıurfa, Gaziantep Havaalanlarıyla birlikte projesi hazırlanmasına ve diğer illerin projeleri tamamlanmış olmasına rağmen Samsun Çarşamba Havaalanı Terminal Binası yapımına başlanılamadı.

Samsun Çarşamba Havalimanı Yeni İç Hatlar Terminal Binası ve Mütemmim Tesisleri Yapımı İle Mevcut Terminal Binasının Dış Hatlara Dönüştürülmesi işine ait tüm uygulama projeleri, Teknik Şartname ve Metrajlarının hazırlanması projesi 2017 yılında ihaleye çıkarak projesi tamamlanmıştı.

Projenin inşaat ihalesinin ise 2019 yılında Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın onayına sunulmuştu.

Sonra Projenin maliyetinin çok yüksek olduğu, çelik konstrüksiyon maliyeti çok yüksek olduğu için bütçeden para ayrılamadığımı öğrenmiştik.

BAKANA BİR BAŞKA SORUMUZ DA,

Son birkaç aydır çok sık gündeme gelen, muhalefetin de sürekli dilinde olan Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdür yardımcısı Murat Gül hakkında olacaktı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun danışmanı Murat Gül hakkında skandal bir iddia gündeme gelmişti.

Ankara’da 60 milyon TL’ye lüks daire aldığı iddiasıyla gündeme gelen Gül’ün, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) bünyesinde kendisine tahsis edilen odayı ithal mobilyalar ile dekore ettirdiği yazılıp çizilmekteydi.

Ayrıca Murat Gül’ün genel müdür yardımcısı olduktan sonra yaptığı ilk iş ne biliyor musunuz?

Yeni odasını tefriş ettirmek.

Peki kaç lira harcamış tefriş için?

Tam tamına 2,7 milyon lira…

Bakan’a sorumuz şu olacaktı;

Belirtilen tadilat işi ne zaman başlamış, hangi işlemler yapılmış, ne kadar harcama yapılmıştır, bu harcama hangi bütçeden karşılanmıştır?

Makam odasındaki mobilyaların, ithal mobilyalarla değiştirildiği iddiası doğru mudur?

Doğru ise yeni mobilyalar için ne kadar harcama yapılmış, bu harcama hangi bütçeden karşılanmıştır? Daha önce kullanılan mobilyalar şu anda nerededir?

Makam odasında geçen yıl tadilat yapıldığı da dikkate alındığında, yeni tadilat ve mobilya alımı konusunda tarafınıza ne zaman bilgi verilmiştir? Bu gereksiz ve fuzuli harcamalar konusundaki görüşünüz nedir?

 

adminadmin