Samsun Haber
Giriş Tarihi : 06-05-2024 10:52

Samsun'da Gazze'yi Unutma Yürüyüşü

​​​​​​​İHH Samsun Şubesi tarafından Samsun'da 'Gazze’yi Unutma!' yürüyüş düzenlendi.

Samsun'da Gazze'yi Unutma Yürüyüşü

İHH İnsani Yardım Vakfı Samsun Şubesi tarafından İsrail'in Gazze'deki saldırılarına tepki göstermek için Samsun'da yürüyüş düzenlendi.

23 Nisan Ortaokulundan başlayıp Cumhuriyet Meydanı'nda biten yürüyüşe, siyasiler, sivil toplum kuruluşları ve binlerce vatandaşın katıldı.

Grup, "çocuklar ölürken sessiz kalınmaz, "Gazze'de soykırım var", Özgürlük için yürüyoruz" ve "hemen şimdi ateşkes" yazılı pankartlarla İsrail ve ona destek olan ülkelere tepki gösterdi.

Yürüyüşün ardından Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen mitingde İsrail'e tepki gösterildi.

Samsun İHH Başkanı Mustafa Yeşil, yaptığı konuşmada, hak için adalet için, dünyadaki bütün mazlumların sesi olmak için, bütün dünyaya hakkı hakikati haykırmak için, katillere "siz katilsiniz" demek için, Gazze'deki mazlumların yanında olduklarını belirtmek için bu etkinliği düzenlediklerini söyledi.

Samsun Memur-Sen İl Başkanı Hamdi Yıldız ise Gazze'de dünyanın gözü önünde vahşet yaşandığını ifade ederek, "Kelimeler artık kifayetsiz. 7 Ekim'den bu yana 100 binden fazla insan yaralandı. Bilinen 35 binden fazla şehit var. En az 17 bin çocuk yetim kaldı ya da ailelerinden ayrıldı, 10 binlerce insan kayıp, birçoğunun evlerinin enkazı altında gömülü olduğu tahmin ediliyor. Bu bir katliamdır, bu bir soykırımdır." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Dr. İhsan Şenocak ve Samsun Müftüsü Seyfullah Çakır dua etti.

Etkinliğe, AK Parti Samsun Milletvekili Ersan Aksu, Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan, İlkadım Belediye Başkanı İhsan Kurnaz, Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, kurum müdürleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

adminadmin