Samsun Haber
Giriş Tarihi : 06-11-2023 17:07

Samsun’da Mimarlar Odası’ndan Belediye-Rotary İş Birliğine Veto!

Samsun’da Mimarlar Odası, Atakum İlçesi’nde bir kulüp tarafından yapılmakta olan ‘100’üncü Yıl Anıtı’nın durdurulması ve bu yanlıştan dönülmesi çağrısında bulundu

Samsun’da Mimarlar Odası’ndan Belediye-Rotary İş Birliğine Veto!

Samsun’da Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Burak Şener, “Atakum İlçesi’nde bulunan Emek Parkı’nda yapılmakta olan 100’üncü Yıl Anıtı taşıyacağı anlam dolayısıyla ulusal nitelik taşımalıdır” diyerek projenin durdurulması çağrısında bulundu.

 ‘UMARIZ BU YANLIŞTAN DÖNÜLÜR’

“Ulusal anıtlar ulusal niteliği taşımalıdır; bir kulüp veya dernek ile değil, ulusal çapta düzenlenecek bir çalışma veya bir yarışma ile yapılması gereklidir” diyen Şener, şöyle devam etti:

“Maalesef yaptım oldu zihniyeti ile bir bilim heyeti veya bir çalışmaya açılmamış olan bu inşa faaliyetinin durdurulmasını ve uygun şartlar altında adına yaraşır anıt projesinin tekrar sil baştan gündeme alınmasını öneriyoruz. Umarız ki bu yanlıştan dönülür ve Cumhuriyet’in 100’üncü yılına yakışır bir şekilde bütün şehrin bu coşkuyu hissedeceği bir şekilde gerçekleşmelidir. Cumhuriyet’in 100. yılında ayrışmadan birlikte olmamız Cumhuriyet’e yakışan olacaktır. Ayrıca ilçe merkezlerinin yeşil alanlara olan ihtiyacı ortadayken bu kadar ağır bir betonlaşma ile sağlıklı bir anıt yapısının oluşturulamayacağı gerçeğini gözler önüne sermektedir.”

BELEDİYE-ROTARY İŞ BİRLİĞİ

Atakum Belediyesi ile Samsun Rotary Kulübü iş birliğinde Cumhuriyetin 1 asırlık tarihini simgeleyen ‘100’üncü Yıl Anıtı hayata geçiriliyor. Atakum Kent Meydanı’nda inşa edilecek anıt projesinde 100 kolonda, Kurtuluş Savaşı’ndan günümüze Cumhuriyet’in 100 yılı anlatılacak.

adminadmin