SEKTÖREL GÜVEN ENDEKSLERİ AÇIKLANDI
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
SEKTÖREL GÜVEN ENDEKSLERİ AÇIKLANDI
24.06.2014 11:39:14

 

SEKTÖREL GÜVEN ENDEKSLERİ AÇIKLANDI

Sektörel güven endeksleri, haziranda hizmet sektöründe yüzde 0,9, inşaat sektöründe yüzde 0,7 artarken perakende ticaret sektöründe yüzde 1,4 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayına ilişkin mevsim etkilerinden arındırılmış 'Sektörel Güven Endeksleri'ni yayımladı. Buna göre mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi yüzde 0,9 arttı. Mayıs ayında 97,2 olan hizmet sektörü güven endeksi Haziran ayında 98,1 değerine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki artış; son üç aylık dönemdeki iş durumunun iyileştiğini ve hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise azaldı. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu endeksi yüzde 1,6 ve hizmetlere olan talep endeksi yüzde 2,1 artarken, hizmetlere olan talep beklentisi endeksi 0,8 azaldı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,4 azaldı. Mayıs ayında 103,9 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi Haziran ayında 102,4 değerine düştü. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki düşüş; mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısının artmasından ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde iş hacmi-satışların arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı. Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 6,8 ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi 0,2 azalırken iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 3,3 arttı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi yüzde 0,7 arttı. Bir önceki ayda; 79,2 olan inşaat sektörü güven endeksi Haziran ayında 79,8 değerine yükseldi. İnşaat sektörü güven endeksindeki artış; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısının artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 1,3 ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 0,3 arttı.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER