Samsun Haber
Giriş Tarihi : 01-06-2024 11:29

Soyut Matematik Problemleri Somut Sorunları Çözmemize Yardımcı Olur

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emin Kasap, 2024 yılında başladığı “Matematik Ne İşe Yarar?” konferans serisine Samsun İstiklal İlkokulunda devam etti.

Soyut Matematik Problemleri Somut Sorunları Çözmemize Yardımcı Olur

İlköğretim ve lise öğrencilerinin matematiğe olan bakış açılarını değiştirmeyi Kasap 15. Konferansına, “Dünyada ölçme olan her yerde matematik vardır” diye başladı.

OMÜ Fen Fakültesi Matematik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emin Kasap şöyle devam etti;

“Ölçmenin olmadığı hiçbir yer yoktur. Aslında ölçme ile ilgili kısmı matematiğin çok küçük bir kısmını oluşturur. Yani matematiğin çok küçük bir kısmı bile günlük hayatın tamamını kapsar. Matematiğin geriye kalan büyük kısmı ise bireylerin zihin kapasitelerini geliştirmeye yarar. Böylece eşimizle, işimizle, ülkemizle ilgili problemleri kolaylıkla çözebiliriz. Araştırmalar göstermiştir ki soyut matematik problemlerini çözebilen bireyler günlük hayattaki somut problemleri kolaylıkla çözebilirler”

Öğrencilerin öğretmenlerine sorduğu bu gördüklerimiz bizim ne işimize yarayacak sorusuna bir örnekle cevap veren Kasap, “bir futbol takımının maça çıkmadan önce antrenmanlarda halter kaldırarak çalıştığını düşünelim. Futbolcular antrenörlerine biz maçlarda hiç halter kaldırmıyoruz ama siz bize antremanlarda halter kaldırtıyorsunuz. Bu maçta bizim ne işimize yarayacak demesi ne kadar saçma ise (çünkü halteri kondisyonları artsın diye kaldırıyorlar) bir öğrencinin de öğretmenine bu matematik konularını neden öğreniyoruz bunlar bizim ne işimize yarayacak demesi o kadar saçmadır. Çünkü matematik problemleri öğrencilerin zihin kapasitelerini arttırmaya yarar. Yani bir nevi hayat için antrenman yapılmasını sağlar…”

OMÜ Fen Fakültesi Matematik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emin Kasap’ın konferansları dönem sonuna kadar Samsun’un değişik okullarda devam edecek.

adminadmin