Sağlık
Giriş Tarihi : 04-06-2024 17:53

Uzun süre geçmeyen baş ağrıları neye işaret!

Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Karkucak, "Uzun süreli geçmeyen baş ağrısı, bulantı, kusma, kol ve bacakta güçsüzlük gibi belirtilerle görülen beyin tümörleri, ciddi sağlık sorunlarıdır ve erken teşhis hayati önem taşır." dedi.

Uzun süre geçmeyen baş ağrıları neye işaret!

Beynin içinde veya çevresinde gelişen anormal hücre büyümelerine beyin tümörleri olarak adlandırılır. Beyin tümörleri yenidoğandan ileri yaşlara kadar tüm yaş gruplarında görülmektedir. Yapılan araştırmalarda bu tümörlerin toplumda görülme sıklığı 100 binde 3-5 arasındadır.

 

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Karkucak, beyin tümörleri hakkında bilgilendirerek uyarılarda bulundu.

Op. Dr. Ahmet Karkucak, "Beyin tümörlerinin en sık belirtileri, baş ağrısı, bulantı kusma, kol ve bacakta güçsüzlük şeklinde gelebilir. Geçmeyen ve uzun süren baş ağrıları varsa muhakkak bir hekime başvurulması gerekir. Beraberinde ilerleyen evrelerde şuurda bulanıklık, kişilik değişiklikleri, kol ve bakacakta güçsüzlükle beraber tek başına hareket edememe tablosu olabilir.

 

ERKEN TEŞHİS HAYATİ ÖNEM TAŞIR

Yine konuşma bozukluğu, duymada problem yaşanabilir.

Beyin tümörlerinde görüntüleme yapıldıktan sonra altın standart ilaçlı, kontrastlı beyin MR'ı görüntüleme yapıldıktan sonra cerrahi karar verilirse cerrahi uygulama yapılır.

Cerrahi tedaviden sonraki süreçte kişinin eğer güç kaybı, defisiti yoksa her hangi bir fizik tedavi ihtiyacı olmayabilir.

Devamında çıkan patolojik sonuca göre ek bir tedavi olarak radyoterapi, kemoterapi ihtiyacı olabilir.

Yeni tıbbi teknolojiler sayesinde tanı ve tedavide önemli gelişmeler sağlanmıştır. Unutmayalım ki; erken teşhis hayati önem taşır." diyerek sözlerine son verdi.

adminadmin