DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Ziya GÜNDÜZ
Ziya GÜNDÜZ
Giriş Tarihi : 23-01-2024 17:40

Ahmet Poyraz Dördüncü Kez Kazanabilir Mi?

Türkiye 81 İl ve ilçelerde, yerel seçime gidiyor. Bu süreçte İttifaklar ve partiler adaylarını açıklamaya devam ediyor.  Türkiye’nin iki büyük partisi olan Ak Parti ve CHP birçok yerde büyük bir yarışın içerisinde olacaklar. Temennimiz bu yarışın centilmen ve hak edenin kazandığı bir yarış olsun. Şunu unutmayalım ki, kim kazanırsa kazansın kazanan Türkiye olacaktır! Hepimiz Türkiye gemisinin birer neferiyiz. Gemi batarsa, hepimiz batarız.

Belediye Başkanı Kim Olursa Olsun Çekmeköy’e Hz. Ömer Gibi Hâkim Olmalıdır

İstanbul Çekmeköy’de yaşayan birisi olarak, bu yazımızda Çekmeköy Belediye Başkan Adayı Ahmet Poyraz üzerinde duracağız. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından kendisi Cumhur İttifakı’nın Çekmeköy Belediye Başkan Adayı olarak ilan edildi.  Ahmet Poyraz üç dönemdir, Çekmeköy Belediye Başkanlığını yapmaktadır.  Üç dönemdir yaptığı güzel hizmetlerde var, yapmak isteyip de yapamadıkları var. Doğru yaptığı var, yanlış yaptığı var.  Kısaca hatırlatmakta fayda var, bazı müdürlüklerde bariz hatalara yaptığı herkes tarafından bilinmektedir. Özellikle müdür olarak atanan bazı şahsiyetlerin işin ehli olmaktan uzak olduğu bilinen bir gerçek. Buna örnek olarak “Basın Müdürlüğü’nü” gösterebiliriz.  Eğer bir siyasetçi hatasından ders çıkarmazsa, dışardan nitelikli eleştirilere kulaklarını tıkarsa, tekrar aynı başarıyı yakalaması mümkün değildir. Hatasından ders çıkaranlar, eleştiriye açık olanlar, başarıya giden yolun engellerini aşarak zafere ulaşırlar. Çekmeköy’de bazı ara sokaklar var ki, Sayın Ahmet Poyraz’ın oradaki esnaflardan acaba haber var mı? Birçok esnaf dükkân açtı, dükkân kapattı. O ara sokaklarda battı. Belediye Başkanı Hz. Ömer gibi ilçesine hâkim olmalıdır.

Kişiler Hizmetleriyle Ölümsüz Fotoğraflara İmza Atar

Örneğin 15 yılda Çekmeköy’ün bir kültürü sokağı, bir kitapçılar sokağı yok. Söylemek istediğim Üsküdar’daki Uncular Caddesi gibi olan bir caddeye ihtiyaç var. Çekmeköy Belediyesi’nin çıkarttığı dergilerde sadece Ahmet Poyraz’ın bol bol fotoğrafları yer almaktadır. Oysa “dergiler hür tefekkürün kaleleri” olmalıdır.  Eğer insanlar sizin hizmetlerinizden memnun kalırsa, sizin fotoğrafınızı yüreklerinde taşırlar, dergide bolca yer almasına gerek kalmaz. Hizmet yaparken, kişilerin geçici kurumların baki olduğunu unutmamak gerekiyor. Kişiler ancak hizmetleri ile ölümsüzleşirler.

Gönüllere ve Zihinlere Dokunan Kazanır

Benimde kafama takılan, büyük ihtimalle vatandaşında kafasına takılmıştır, Ak Parti’nin üç dönem kuralı. Bilindiği gibi Ak Parti’de üç dönem kuralı vardı. Bu kural esnetildi. Bana göre bu kural geçerliliğini yitirdi.   Bu üç dönem kuralından dolayı da Ahmet Poyraz’ın birçok Belediye Başkan Yardımcısı bu seçimde aday oldular. Eminim ki onlarda, Ahmet Poyraz’ın dördüncü kez Belediye Başkan Adayı olmasını büyük bir şaşkınlıkla izlemişlerdir. Buradan şu sonuç çıkıyor; Ak Parti de herkes Belediye başkanı olmak istiyor. Meclis Üyesi olmak istiyor, Muhtar olmak istiyor, makam sahibi olmak istiyor.  Çünkü makam insana her zaman tatlı gelir. Seçimler, asla masa başında kazanılmaz.  Seçimler “Selfie” çekmekle de kazanılmaz. Seçimler kalp işareti yaparak da kazanılmaz. Seçimler, Çekmeköy’ün tamamında insanların yüreklerine dokunarak, zihinlerine dokunarak, gönüllerde taht kurarak kazanılır. Seçmenler slogandan çok, yapılan işlere bakmaktadır.  

Şimdi 15 yılda seçimler nasıl sonuçlandı, biraz onun üzerinde duralım.

Hafızamız biraz geriye götürelim. 2009 yerel Çekmeköy’de Ak Parti’nin adayı Ahmet Poyraz yüzde 43,40 gibi bir oy alırken, o dönem en büyük rakibi CHP Belediye Başkan Adayı Hüseyin Avni Sipahi yüzde 42, 30 gibi bir oy oranı aldı. O dönemde Ahmet Poyraz çok az bir farkla seçimi kazandı.  Ahmet Poyraz 2014 seçimlerini çok rahat kazandı. CHP’nin o dönem ki Belediye Başkan Adayı Seyfettin Yıldırım’a yaklaşık yüzde 10 gibi bir fark atmıştı.

2019 seçimlerinde ise ittifak dönemi başlamıştı. Ak Parti, MHP ve BBP’den oluşan Cumhur İttifakı’nın adayı Ahmet Poyraz olmuştu.  2019 seçimlerinde diğer tarafta ise CHP’de Seyfettin Yıldırım, DP’de ise Hüseyin Avni Sipahi vardı. Ahmet Poyraz, yüzde 42,92 gibi bir oy aldı. Bu aldığı oy 2009 yılında aldığı oyun altında bir oy oldu. CHP adayı Seyfettin Yıldırım yüzde 32,23 gibi bir oy aldı. DP adayı Hüseyin Avni Sipahi ise yüzde 22, 14 gibi bir oy aldı. Çekmeköy’de Hüseyin Avni Sipahi faktörü var. Yani kendine has bir oy potansiyeli var.  Normalde Demokrat Parti’nin Çekmeköy’de bu kadar oyu yok. 15 yıldır Belediye Başkanlığı yapan Ahmet Poyraz’ın halen gönüllerin başkanı, olamadığının altını çizmek gerekiyor.

2024 Seçimlerin Sırrı 2019’da Saklıdır                                        

Çekmeköy’de 2024 seçimlerinin sırrı, 2019 da ki seçimlerde saklıdır. 2019 seçimlerini iyi okuyan, seçimi kazanır.  Çekmeköy muhalefeti şayet birlikte hareket ederse, Ahmet Poyraz’ın bu yarışı kazanması çok zor görünmektedir. Çünkü 2019 baktığımızda muhalefetin oy oranı yüzde 54 olduğu görülmektedir. Yani yüzde 55 gibi bir seçmen kitlesi Ahmet Poyraz’a o vermedi. Çekmeköy, değişim istiyor. Muhalefetin doğru bir aday üzerinde durması, belirlediği tek bir adaya destek vermesi ile Çekmeköy’de değişim olabilir. Ahmet Poyraz ve Ak Parti bu süreçte 2-3 puan daha oy kaybedeceğinin altını çizmek gerekiyor. Yani şu anda Çekmeköy’de Ak Parti’ni oy oranı yüz 39 bandındadır.

Şu anda muhalefetin şöyle bir avantajı var; Ahmet Poyraz ve özellikle ekibinde metal bir yorgunluk var. Hatırlarsanız daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan defalarca bu “metal yorgunluğu” gündeme getirmiş ve bu metal yorgunluk üzerinden Ak Parti teşkilatlarına eleştirilerde bulunmuştu. Demem o ki, şayet Çekmeköy muhalefeti, birlikte hareket ederse, Çekmeköy’ü kazanmaları hiçte sürpriz olmayacaktır. Emin olun ki, Ak Parti’nin içinde bile Ahmet Poyraz’ın dördünce kez Belediye Başkan adaylığını onaylamayan çok insan var.

Dikkat Çekmeköy’de Yeniden Refah Partisi Var

Ayrıca 2024 seçimlerinde Yeniden Refah Partisi’ni de hesaba katmak gerekiyor. Yeniden Refah Partisi’nin Çekmeköy Belediye Başkan Adayı Yücel Evsen. Kendisi Çekmeköy’de sevilen bir simadır. Belki de sahaya en erken çıkanların başında, Yücel Evsen gelmektedir.

Ak Parti’ye kızanların, küsenlerin oyu Yeniden Refah Partisi’ne akıyor. Yeniden Refah Partisi’nin Türkiye genelinde ve Çekmeköy’de bir oy yükselişi içinde olduğunu hatırlamakta fayda var. Bu seçim sürecini doğru yönetenler, her zaman bir adım önde olacaktır.

Kimse Tıpış Tıpış Oy Vermek Zorunda Değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yerel seçim sürecinde çok güzel bir sözünü not aldım. Bu sözü bütün siyasetçiler, bütün partiler dikkate almak zorundadır.

Neydi o meşhur söz:

“Hiçbir insanımızın beceriksizlere tıpış tıpış oy verme mecburiyeti yoktur.”

Bu Ak Parti adayı içinde geçerli, CHP adayı içinde geçerli, diğer partiler içinde geçerli bir sözdür. Vatandaşların önünde her zaman bir üçüncü yol vardır. Hiçbir aday Çekmeköy’ü çantada keklik sanmasın. Tam aksine bu seçim, kazananın çok az bir farkla kazanacağı bir seçim olacaktır.

Vesselam.                                           

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Ziya GÜNDÜZ

Ziya GÜNDÜZ

DİĞER YAZILARI Türkiye’de Mehmetçik Neyse Gazze’de Hamas Odur! İsrail Kanlı Terör Karakoludur Ak Parti Yerel Seçimlerde Ne Yapmalı? Hüda Par’a Dost Tavsiyesi Hüda Par Siyasi Dengeleri Değiştirir HDP’nin Devamı Yeşil Sol Parti’nin Siyasi Sosyolojisi Ak Parti Çekmeköy’ün Yol Haritası Yeniden Refah Partisi’nin Siyasi Anlayışı Neden Önemli? Siyasette Örnek Bir Lider Zekeriya Yapıcıoğlu MHP ile Hüda Par anlaşabilir mi? BBP Çekmeköy’e Ne Oldu? Prof. Dr. Faruk Gürbüz ve İslam Kitabı Hakkında Eğitim Okulun Kapısında Başlar! Ümmet bilinci insanlığa hayat verir! Ahmet Poyraz ve Kültür Bilinci İslami Söylemi Olan Bir Parti HÜDA PAR Kütüphane Bilinci Alparslan Kuytul Ne Yapmaya Çalışıyor? İzdiham varsa edebiyat var demektir! Madun Konuşabilir mi? Kur’ân’ın Temel Konuları Kur’ân Hayattır İnsanlığı Yaşatır! İnsansız Dünyalar İnsansız Hayatlar! Vahye Göre Büyük Zulüm Uşak’ta eğitim çalışmaları umut verici! İbrahim Kalın Ve “Barbar Modern Medeni” Kitabına Dair Spor İstanbul Ve Yüzme Bilinci Teknoloji Kuşatmasında Geleceğimiz Eğitim bir ülkenin şah damarıdır! Büyük Hizmetlerin Adamı Binali Yıldırım Çok yönlü düşünemeyenler putlarını kıramazlar! Değişim Düşünceyle Birlikte Başlar Büyük yürüyüşler okumakla başlar! Türkiye’de okuma oranı düşük diyenler, Ne kadar okuyor? ABD firavun sistemine karşı, tek bilek, tek yürek, Tek ümmet olma vakti! Hayata Dair, Hayati Sorumluluklarımız Ilımlı İslâm ABD ve İsrail’in Müslümanları Esir Alma Projesidir! Türkiye Dergi Fuarı Ve Dergilerin Bilinç Yürüyüşü Herkes Kur’an’ı, Kur’an’a Hizmeti Kadar Anlar Ümmete Sevdalı Bir Âlim Göçtü Dünyamızdan: Hasan Karakaya Okumak Allah’ın Emridir İslâm Milleti Olmak Bilinçli tercihler, bilinçli hayatlar! İslam Coğrafyasında Bütünlüğün ve Derinliği Kaybolması Teknoloji çağında, organik aile olmak! Vahşi İsrail’e Karşı Bir Kudüs Bilinci Oluşturmak Korsan devlet israil’in çirkin yüzünü anlatan kitaplar! 8.Uluslararası Dergi Fuarı Ve Dergilerin Önemi! Roger Garaudy Ve Yobazlıklar Hollanda İzlenimlerim… Doç. Dr. Recep Ardoğan’ın çalışmaları hakkında Sömürülmeye Müsait Olmak İşaret Yayınları Ve Kur’ân Kavramları Tarihin Taşrasında Yaşamak 28 şubat zindanlarda sürüyor! Hak Ve Batıl Mücadelesi Tek Bir Yoruma Kapanmak Darbeye Karşı Durmak Zulme Karşı Durmaktır! Bombanın Pimini Kim Çekti? Dikkat, Zihinsel Terör Var! Ne Olacak Müslümanların Hali?    
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA