DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
KERİM YILMAZ
KERİM YILMAZ
Giriş Tarihi : 18-12-2023 17:18

İlkadım'a damga vuracak başkan!

 

Uzun bir aradan sonra, Samsun yereline dair köşe yazısını kaleme alma kararı aldım. Çünkü; doğup büyüdüğüm, doğduğum zamandan bugüne kadar hatırı sayılır bir gelişme olmaması karşısında, yine aynı coğrafyada doğup yetişmiş, bağını koparmadan yöreyi yıl yıl gözlemlemiş, bu süreçte belediyecilik anlamında birikim elde etmiş ve sorunları vakıf olduğunu açıklamalarından idrak ettiğimiz bir aday adayı, Samsun gündeminin dikkat çeken ismi oldu.

Hastanebaşı Mahallesinden, İlkadım Belediye Başkanlığına Ak Parti’den aday adayı olan Enver Sedat TAMGACI…

2012 yılından itibaren, köşe yazarlığına soyunmama ve yereldeki gazete-haber sitelerinde gün gün köşe yazılarıyla bu sorunları ifade etme sorumluluğunu iliklerime kadar hissetmeme etken olan, İlkadım’ın güneyi olarak isimlendirdiğimiz mahallelerde, yol, su, kaldırım dediğimiz temel belediyecilik hizmetleri harici tek bir adım dahi atılmadı. Bu sürecin akabinde, afet riski taşıyan alanların sorunlarını bilen, çözüme yönelik yöntemleri bölgesel olarak belirleyen bir başkan adayının varlığı, şahsımı olduğu gibi yöre halkını da eminim mutlu etmiştir.

Cumartesi gecesi canlı yayın konuğu olan Tamgacı, İlkadım’ın en büyük sorunu ve beklentisi olan Kentsel dönüşüm sorununa geniş bir şekilde değindi. Akıllı şehirin önemine dikkat çekerek İlkadım’ı iyi tanıyıp sorunu doğru tespit etmenin gerekliliğine dikkat çekmesi, sorunun kesin çözümüne ulaşmadaki asli etkendir.

İlçenin, Kuzey Anadolu fay hattına yakın bir bölge olduğunun bilincinde olan sayın Tamgacı, İlkadım’ın bu gerçek çerçevesinde planlanmasının gerekliliğini ifade ederek kentte bulunan iki üniversite ve akademik veriler ışığında, bilim insanlarıyla koordineli şekilde, zeminin sağlamlığına göre mimari seçimi de belirleyerek yol almanın önemine vurgu yaptı.

Her seçim döneminde, kentsel dönüşüm diyerek propaganda yapan adayların doğalgaz ve diğer teknolojik altyapılardan mahrum bırakılmasının karşısında sayın Tamgacı, kentsel dönüşüme, ülkenin çeşitli yerlerinde hayata geçirilen 5 farklı model ile örnek verdi ve bu modelleri ayrı yerlerde uygun olan alanlara uygulayacaklarının müjdesini verdi.

Bu gerçek de; daha düzenli yol ağına, daha çok yeşil alanlara, daha az karbon salan ilçeye, daha teknolojik yerleşimlere, daha az suça meyleden insanlara hizmet edecektir. Kısaca; kömür ve odun gibi doğalgazdan daha pahalı yakıt tüketimi yaparak soba yakma zahmetinden kurtulmuş, fiber internet altyapısı tesisiyle daha teknolojik ve hızlı haberleşme ağına sahip olmuş, park ve bahçe tesisiyle fazlaca rekreasyon alanlarına kavuşmuş, güvenlikli ve güvenlik kameralı yerleşim yerleriyle alenen suç işlenmesini engellenmiş alanları doğuracaktır.

Başkan Tamgacı’nın, ilçenin kozmopolit yapısıyla beraber her bir gencin farklı eğilimde olması münasebetiyle sporun, kültürün, sanatın sadece yer-yerleşke ismi olmasının ötesinde fiilen uygulandığı bir ilçe hayal etmesi, geleneksel belediyeciliğin ötesinde sosyal belediyeciliği iliklerine kadar hissedeceğine işarettir.

Bunun yanında, bulvarın altı ve üstü olarak nitelendirdiği İlkadım’ın, sosyal gereksinimlerine göre kategorize edilmesi gerektiğini söylemesi üzerine her bir bölgeye ayrı hizmetler planlama düşüncesi fonksiyonel hizmet üretim özelliğini ve vizyon hinterlandının genişliğine işaret etmektedir.

Göç alan bir ilçe olduklarını bilmesi ve bu göçün olumsuz yönde olduğunun farkında olması da, yetenekli ve yetkin bireyleri ilçeye çekmeye yönelik bir kent yapısı inşa etme gayretkarı olacağının sinyalidir...

Yayının sonuna doğru, iyi bir teknik altyapısı olan kadrolarla işe koyulmanın önemine de değinen Tamgacı, alanında yetkin ve mevzuatına hakim bireylerle kadrolaşmaya gideceğini ve her daim sahadan haberi olacak idarecilerle kente yön vereceklerini açıkça ifade etti.

Bu gelişmeler ışığında, başkanlığa gönülden adaylığı olan Enver Sedat TAMGACI’nın, bugüne kadar altı boş proje vaat eden birçok aday karşısında yöntemler belirterek girişim yapacağını iddia etmesi ve İlkadım ilçesinden gelen biri olarak şans olduğunu ifade eder; Ak Parti Genel Merkezince adaylığının tescillenmesini gönülden arzu eder ve halkın teveccühü ile de başkanlık koltuğunda görmeyi içtenlikle isterim.

Başka Samsun ve başka bir İlkadım yok…

Bu değerleri, öngörülü bir şekilde koruyacak ve çıtasını yukarılara taşıyacak idare ehline hep birlikte ihtiyacımız var…

Allah’a emanet kalın.

Kerim YILMAZ

[email protected]

NELER SÖYLENDİ?
@
KERİM YILMAZ

KERİM YILMAZ

DİĞER YAZILARI
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
Ey Genç
Ey Genç
RÖPORTAJLAR
Ey Genç
Ey Genç
ARŞİV ARAMA