Güncel
Giriş Tarihi : 27-10-2023 17:54

Yusuf Ziya Yılmaz Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mı Olacak!

AK Parti Yerel Yönetimler Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olacağı iddia ediliyor.

Yusuf Ziya Yılmaz Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mı Olacak!

Yılmaz’ın ilk hedefinin Ankara’dan aday olmak olduğu, ikinci hedefinin ise Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olmaması için uğraş verdiği kulislerde konuşulmaya başladı.

Akasyamhaber’in külliyen yazarı konuyla alakalı olarak;

“AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in yeniden Aday ve yeniden başkan olabilememesi için her yolu dener” diyorlar” diyerek “AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, yaptırdığı anketlerle genel merkeze yani Genel Başkan Erdoğan’a Mustafa Demir’in oy oranının yüzde 22 ile 26 bandında olduğuna ikna etmeye çalıştığını iddia etti.

Külliyen Yazarının konuyla alakalı iddiaları şu şekilde;

Ve fakat…

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Yılmaz’ın asıl stratejisi, A planı yani;

23 Haziran 1998 tarihinde Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na belediye meclisi üyeleri tarafından son 11 ayı doldurması için seçilen sonra 18 Nisan 1999 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı olan Mehmet Özhaseki modeli…

28 Mart 2004 yerel seçimlerinde yüzde 70.2 gibi rekor bir oyla 3. kez Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Mehmet Özhaseki, geliştirdiği Kayseri Modeli Belediyecilik ile Türkiye’ye örnek olmuştu.

29 Mart 2009 yerel seçimlerinde ve 30 Mart 2014 seçimlerinde aday olup yüzde 60’larda oy alarak 5. kez Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçildi. Özhaseki, 10 Şubat 2015 tarihinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan istifa etti ve AK Parti’den milletvekili adayı oldu.

7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde 25. Dönem Kayseri Milletvekili olarak seçildi.

12 Eylül 2015 tarihinde yapılan AK Parti Olağan Büyük Kongresi’nin ardından yenilenen parti vitrininde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı olarak yer aldı.

1 Kasım 2015 tarihinde yinelenen genel seçimlerde tekrar seçilerek 26. Dönem Kayseri Milletvekili oldu.

13 Eylül 2015 tarihinde AK Parti yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı görevine başladı.

Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde yeniden AK Parti Kayseri milletvekili olarak meclise girdi.

Binali Yıldırım tarafından 24 Mayıs 2016 tarihinde kurulan 65. Türkiye Hükûmeti'nde Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 3 Haziran 2023 tarihinde açıkladığı bakanlar kurulu listesinde yer alarak yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı oldu.

2019 Türkiye yerel seçimlerinde AK Parti'den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterildi.

Haziran 2023’de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, yürüttüğü AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz’a devretti….

Şimdi…

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz tıpkı Haseki gibi, AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olabilmek için şartları zorlamanın hesap, kitap ve planlarını yapıyor…

Olmazsa Samsun da kabulüdür…

adminadmin