Güncel
Giriş Tarihi : 29-06-2024 11:17   Güncelleme : 29-06-2024 12:10

Bolat HTK SEN’in İnsiyatif Almama Eylemi hakkında konuştu

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, CNN Türk’te HTK SEN’in hava meydanlarında gerçekleştirdiği İnsiyatif Almama Eylemleri hakkında sorulan soruya cevap verirken, “1.5 saatlik uçuşun sonrasında uçağı bir saat havada tutamazsınız.

Bolat HTK SEN’in İnsiyatif Almama Eylemi hakkında konuştu

Buna kimsenin hakkı yoktur” dedi.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat'ın CNN Türk’te yaptığı açıklamarın satır başları şöyle;

“THY'nin 2003 yılında 65 uçağı vardı. 2005'te Avrupa'nın 10. hava yoluydu. THY bugün Avrupa'da bir numarayız. Bir tek Ryanair ile çekişiyoruz ama onları geçmiş olacağız.

Hava yolu işletmeciliği zor. 20 senede 180'e yakın hava yolu batmış.

1 trilyon hava yollarının geliri olmuş. Yolcu başına 6 dolar kar edilmiş. 360 hava yolu yüzde 3 kar etmiş. Uçak finansmanı yaptırıyorsunuz yüzde 5-6'larla. Hava yolu işletmeciliği para kazanmak için yapılan bir şey değil.

2023 senesinde THY'nin Türkiye'ye katkısı 55 milyar dolar olmuş. 21 milyar dolar direkt gelir. Hizmet ihracatı 16.1 milyar dolar. Tedarik zinciri 17 milyar dolar.

Biz bunu 300 küsür uçakla sağladık. 2033 yılında bizim 810 uçağımız olacak.

Geçen yıl 83,5 milyon yolcu taşıdık. Yüzde 60 transit yolcumuz var. Ülkemize turist getirmeye odaklandık. Ülkemizin çok güzel farklığı var. Anadolu medeniyetin beşiği bir yer ülkemizin en büyük farkı. THY kıtaları birleştiriyoruz bu iddiamız devam ediyor…”

EYLEMDE BULUNAN KİŞİLERE DAVA AÇACAĞIZ

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, CNN Türk’te HTK SEN’in hava meydanlarında gerçekleştirdiği İnsiyatif Almama Eylemlerine de değindi.

Bolat, “Şu ana kadar önümüze gelen ciddi herhangi bir şey yok. İyi takip ediyoruz. Devlet Hava Meydanlarındaki çalışma arkadaşlarımızla temas halindeyiz. Eğer böyle bir şey tespit edersek mahkeme yoluna gideceğiz. Mesela dedi siz 1,5 saatlik bir uçuşun sonucunda o uçağı havada 1 saat tutamazsınız, kimsenin buna hakkı yoktur. Çünkü turizmi sekteye uğratır bu. Tüm trafikleri inceleyerek eylemde bulunan hava trafik kontrollerine dava açacağız.

İstanbul Havalimanı'na getirdiğimiz herhangi bir yolcuyu ortalama 2,5 saatte destinasyonuna götürüyoruz.

Havalimanı büyük oranda oturdu. 3 pistin aynı anda işlediği bir yer havalimanı haline geliyor. Dünyada ikinci olacak. Bu yapıldığında saatte 130 operasyon yapılabilecek. 1,5 yıl içinde İstanbul Havalimanı'nda taksi süreleri azalacak, iniş kalkış süreleri kısalacak.

Havalimanlarında kalkış iznini ve slotları Brüksel'deki Euro Control veriyor. İstanbul'da hava güneşli olduğu halde örneğin Macaristan'da hava muhalefeti olduğunda Euro Control izin vermiyor. Yolcu bunu bilmiyor.

adminadmin