Bu Yemin, Vekili Peşinen Hadım Ediyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Bu Yemin, Vekili Peşinen Hadım Ediyor!
07.12.2020 06:38:00

 

Bu Yemin, Vekili Peşinen Hadım Ediyor!

Aşağıda metni verilen vekil yemin metni kısa bir ifade gibi masum duruyor olabilir, sakın basit bir metin olduğunu sanmayın,! bu yemine bağlı olan bir vekilin eli kolu bağlı ve TBMM’de varlığı pek hissedilemez oluyor.

Halbuki vekil öyle bir metin ile yemin edecek ki insanım diyen bir kimse o metne itiraz etmek için bir bahane bulmamalı.

Peki diyelim ki halkın seçtiği bir vekil bu yemin metnini okumazsa vekil olmayacak mı? Böyle bir durum söz konusu ise bu sözde demokrasi ile izah edilebilir mi? Bence müsaade edersiniz vekil hangi değerler üzerinde meclise gelmişse onun üzerine yenim içisin, olur biter. Vekilin yasa ve anayasa yaparken kendisine bir manevra alanı seçerseniz, müdahale alanını sınırlarsanız elini kolunu bağlamış olursunuz.

Bakalım yemin metninde ne varmış?

Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve lâik cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasa'ya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine and içerim.”

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER