Güncel
Giriş Tarihi : 20-11-2023 11:31   Güncelleme : 20-11-2023 12:21

Çanakkale Savaşı'nda 58 Gazzeli Şehit Oldu

1915 yılında Osmanlı hakimiyeti altında olan Filistin topraklarındaki insanlar Çanakkale Savaşı'nda düşmanlarla mücadele etmek için Çanakkale'ye geldi.

Çanakkale Savaşı'nda 58 Gazzeli Şehit Oldu

Kudüs ve Gazze'den yola çıkan 300 askerden 58 bu topraklarda şehit oldu.

O günlerde kendi toprakları için de mücadele eden Filistinlilerin torunları 1917'den beri İsrail işgaline direnmeye devam ediyor.

1915’te, muhteşem bir destan yazılmıştı Çanakkale’de.

O kahramanlık destanına sadece Anadolu’dan değil, Türkü, Kürdü, Çerkezi, Arabı birçok İslam coğrafyasından, yürekleri iman dolu müslümanlar katıldı. “Çanakkale Geçilmez” diyerek yedi düvele meydan okuyan kahramanlar arasında Filistinliler de vardı. Kudüs ve Gazze’li 58 şehit halen Çanakkkale’de yatıyor.

Osmanlı Toprağı Olan Kudüs ve Gazze’den Gelen Filistinlilerden 58’ü Şehit Düştü

1915’te yaşanan ve dünyanın en kanlı çarpışmalarından birine sahne olan Çanakkale savaşları için Osmanlı coğrafyasının dört bir yanından cepheye koşmuştu Müslümanlar. Sergilenen büyük kahramanlıkta onların da katkısı büyüktü şüphesiz..

Vatan için, İslam için şehadete koşanlar arasında Filistinliler de vardı. Bölgeden Çanakkale’ye 300 asker geldi.

Kudüs ve Gazzeden gelen 58 Filistinli Çanakkale destanını yazanlar arasına girdi.

Zığındere’de, Arıburnu’nda, Kirte’de kahramanca çarpışırken şehit oldular. Türk kardeşleri ve İslam coğrafyasından gelen diğer müslüman askerlerle birlikte tüm dünyaya “Çanakale Geçilmez” diye haykırdılar.

Gazzeli 10 askerin ismi Gelibolu Yarımadası'ndaki anıt şehitlikler ile şehitler abidesi'ndeki sembolik mezarlarda bulunuyor. Soğanlıdere ve Şahindere şehitliklerinde de 10 kahramanın anısına üzerinde "Gazze" yazılı mezar taşı yer alıyor.

 

adminadmin