Güncel
Giriş Tarihi : 14-11-2023 11:18

Colgate-Palmolive Hacı Şakir İsrail malı mı!

Hacı Şakir, Türkiye'nin markalaşma tarihinde önemli bir yere sahip olan 1889 tarihinde kurulan tarihi bir sabun markasıdır.

Colgate-Palmolive Hacı Şakir İsrail malı mı!

Şu anda Amerikan şirketi Colgate-Palmolive tarafından üretilmekte ve satılmaktadır.

Hacı Şakir, hem ambalajı hem de amblemi ile pazarlama sektöründe iz bırakmış ve yüz yılı aşkın bir tarihe sahiptir. Peki, Hacı Şakir kimin, hangi ülkenin sahibi Yahudi mi?

HACI ŞAKİR KİMİN, HANGİ ÜLKENİN SAHİBİ YAHUDİ Mİ?

Hacı Şakir'in kökeni, 19. yüzyılın ortalarında Kırım'da sabun ve mum üreten Kazan Tatarı bir girişimci olan Hacı Ali Bey'e dayanmaktadır. İlk Hacı Şakir sabunu 1889 yılına kadar uzanır. Daha sonra Hacı Şakir, aile soyadını "Sabuncuoğlu" olarak değiştirmiştir.

Hacı Şakir, 1999 yılında ABD'li temizlik devi Colgate Palmolive tarafından satın alındı.

Colgate-Palmolive, yüzde 50 ortak olduğu Hacı Şakir'in, Özsüer Ailesi'nin elindeki yüzde 50 hissesini de geçtiğimiz günlerde satın aldı. Böylece, 110 yıldır faaliyet gösteren Türkiye'nin en büyük sabun üreticisi, dünyanın en büyük temizlik maddeleri üreticisi Colgate-Palmolive'in şemsiyesi altına girdi.

GÖÇ ETMELERİ VE TÜRKİYE'YE YERLEŞMELERİ

Karadeniz'in kuzeyinin Rus egemenliğine girmesi ve Volga Nehri'nden kaynaklanan doğal sebepler nedeniyle, Hacı Şakir ailesi 1915 yılında Türkiye'ye göç etmiştir. Hacı Ali Bey göç ettikten sonra, Laleli Atpazarı'nda evinin altında sabun ve mum üretimine devam etmiştir. Hacı Ali Bey'den sonra oğlu ve torunları dört kuşak boyunca şirketi yönetmişlerdir. Şirket 1987 yılında Maya Grubu'na ve daha sonra Colgate'e satılmıştır.

Hacı Şakir'in tarihi, Türkiye Cumhuriyeti'nin 91 numaralı Ticaret Sicili'ne sahip olan Sabuncuzade M. Şakir ve Mahdumu Müessesatı Ticari ve Sınai Türk Anonim Şirketi'nin kuruluşuyla başlar. Bu kuruluş, Atatürk'ün bizzat imzasıyla 1925 yılında tescil edilmiştir. Şirket, Türkiye'de nadiren verilen "Türkiye Anonim Şirketi" unvanına sahiptir ve bu, kuruluşunun bir gurur kaynağı olmuştur. Hacı Şakir daha sonra İstanbul Ticaret Odası'nın 9. ve İstanbul Sanayi Odası'nın ilk şirketi haline gelmiştir. Şirketin başındaki Hacı Şakir Sabuncuzade, İzmir İktisat Kongresi'ne katılmıştır.

Bugün, Hacı Şakir, Türkiye'nin güzellik ve kişisel bakım sektöründe tanınmış bir markası olarak varlığını sürdürmektedir. Köklü tarihi ve kaliteli ürünleriyle Hacı Şakir, Türk tüketicileri tarafından hala tercih edilen bir sabun markasıdır.

HACI ŞAKİR'İN SAHİBİ COLGATE BİR YAHUDİ MARKASIDIR

1806 yılında dindar Baptist İngiliz göçmen William Colgate New York'a geldi ve burada kendi "William Colgate & Company" adı altında şirketini kurdu.Ve bu şirket sabun, nişasta ve mum yapımı üzerinde uğraşıyordu. Şirket büyümeye başladı ve piyasaya yeni ürünler çıkarttı. 1857 yılında Colgate öldü ve şirketin yöneticiliğine oğlu Samuel Colgate geçti. 1872 yılında firma bir tür parfümlü sabun olan Cashmere Bouquet'i, 1873 yılında ise kavanozlarda satılan aromatik bir diş macunu olan Colgate macununu tanıttı. 1896 yılında şirketin diş hekimi Washington Sheffield tarafından icat edilen Colgate diş macunu satışa başladı.

1908 yılında diş macununun toplu satışını başlattılar. 1926 yılında sabun üreticileri Palmolive ve Peet birleşerek Palmolive-Peet Company adını aldı ve ardından 1928 yılında Colgate ile birleşip "Colgate-Palmolive-Peet Company" adını aldı. 1953 yıldan itibaren "Colgate Palmolive" şirketin resmi adı haline geldi. 1956 yılında şirket New York'ta 300 Park Avenue'da bir ofis binasına taşındı.1976 yılında Colgate-Palmolive evcil hayvanlar için mama üreten Hill's Pet Nutrition’ı devralmakla veterinerlik danışmanlığı sektörüne de giriş yaptı. 1983 yılında şirket Colgate Plus diş fırçası, 1985 yılında Protex sabunu piyasaya sürüldü. 1991 yılında Colgate Palmolive ABD'nin önde gelen ahşap temizleyicisi Murphy Oil Soap'ı, 1992 yılında ise Mennen Company’yi satın aldı.

adminadmin