Samsun Haber
Giriş Tarihi : 12-02-2024 16:39

Dsi’den Samsun’a Yatırım Sağanağı

DSİ Genel Müdürü, son 21 yıldaki Samsun yatırımlarını açıkladı: “Samsun’a 32 Milyar 281 Milyon TL değerinde 162 tesis inşa ettik. Samsunlular için üretmeye devam edeceğiz.”

Dsi’den Samsun’a Yatırım Sağanağı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; kurumsal altyapısı, tecrübeli personeli ve güçlü makine parkıyla, ülkemizin dört bir yanında, milletimizin refah düzeyini artıran su yapılarını inşa ederek vatandaşlarımızın hizmetine sunma sorumluluğunu yerine getiriyor.

İklim değişikliği, hızlı nüfus artışı, artan sanayileşme ve diğer çevre sorunlarıyla birlikte yaşamın kaynağı olan “su”yun değeri her geçen gün artarken, DSİ tarafından tamamlanarak milletimizin hizmetine sunulan; içmesuyu tesisleri, tarımsal üretimin lokomotifi olan barajlar, gölet ve yer altı depolama tesisleri, Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığına set çeken HES’ler ve parçalanmış tarım arazilerini yeniden ekonomiye kazandıran arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme projeleri ile suya yön veriliyor.

“Su Vatandır”  hassasiyeti ile çalışmalarını sürdüren Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, suyun özellikle tarım ve sanayide yarattığı güçlü etkisi sayesinde geniş iş sahalarının doğmasına imkân sağlarken yapmış olduğu taşkın koruma tesisleri ile de muhtemel taşkınlardan kaynaklanabilecek can ve mal kayıplarını önlemek için de mücadele ediyor.

Köklü kurumsal geçmişi 1914 yılı ‘’Umur’u Nafıa Müdüriyet-i Umumiyesi’’ne kadar uzanan DSİ Genel Müdürlüğü (DSİ) Türkiye’nin su ve enerji gücü olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade eden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, ‘Bizler maziden atiye uzanan, tarihini "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" ilkesinin üzerine inşa eden köklü bir geleneğin mensuplarıyız. 18 Aralık 1953 yılında kurulan Genel Müdürlüğümüz kurulduğu tarihten bu yana ''Su Vatandır'' anlayışıyla çalışmalarını sürdürerek işletmeye aldığı baraj ve göletler ile 183 milyar metreküp su depolama kapasitesi geliştirmiştir. Tamamlanan projeler ile 71 milyon dekar arazi sulamaya açılmış, yaklaşık 2 milyon hektar alan taşkınlardan korunmuştur. Hizmete alınan içme suyu tesisleri ile yıllık 5,2 milyar metreküp memba kalitesinde içme suyu temin edilmektedir. Güç ve ilhamını aziz milletimizden alan DSİ dün olduğu gibi bundan sonrada hayata geçireceği projeler ile Türkiye Yüzyılına damga vurmaya devam edecektir. ’dedi.

Samsun’a 9 Baraj  ve 1 Sel Kapanı İnşa Ettik..

Samsun’a son 21 yılda DSİ tarafından 32.281.209.812 TL yatırım yapıldığının altını çizen DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, kente 9 baraj ve 1 sel kapanı inşa ederek vatandaşın hizmetine sunduklarını açıkladı.

 

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA,’ Bu barajların en önemlilerinden biri 19 Mayıs Barajı’dır. Barajın temelden yüksekliği 89,70 metredir. 43,40 milyon m³  su biriktirme hacmine sahiptir. 19 Mayıs ve Bafra ilçeleri ile civar yerleşim yerlerindeki 76.930 dekar zirai araziyi sulayacak ve 243.431 kişiye içmesuyu sağlayacak baraj, 2017 yılında hizmete alınmıştır.

“Hizmete alınan diğer önemli barajlar; Derinöz, Ladik ve Fındıcak Barajlarıdır. Derinöz Barajının temelden yüksekliği 77 metredir. 21,12 milyon m³  su biriktirme hacmine sahip baraj, 41.240 dekar arazinin sulanmasına hizmet etmektedir. Ladik Barajı’nın temelden yüksekliği 32 metredir. 2,22 milyon m³  su biriktirme hacmine sahip baraj, 5.600 dekar arazinin sulanmasına hizmet etmektedir. Ladik Fındıcak Barajı’nın temelden yüksekliği 35 metredir. 1,93 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip baraj ile 8.850 dekar arazi sulanacaktır.

Bununla birlikte su kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirmeye devam ediyoruz. Samsun’da kalkınmayı hızlandıracak, İl’de sulamayı ve ziraatı geliştirecek 3 baraj daha inşa ediyoruz.

İnşaatı devam eden barajlardan biri 76,02 metre yüksekliğinde olan 15.400 dekar araziyi sulayacak ve Terme ve Salıpazarı İlçelerimizi taşkınlardan koruyacak olan Salıpazarı Barajıdır. Diğer bir baraj da 3.600 dekar araziyi sulayacak olan Asarcık Armutlu Barajı, bir diğer inşaatı devam eden barajımız ise 310.000 m³ su biriktirme hacmine sahip Vezirköprü Doluca Barajı’dır.

Samsun’un Münbit Topraklarını Suya Kavuşturduk…

Samsun deyince akla geniş ve bereketli topraklar geldiğini ifade eden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Biz de bu bereketli topraklara bereket katmak için 15 çok önemli sulama tesisleri inşa ettik. Son 21 yılda inşa ettiğimiz sulama tesisleriyle 559.900 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 3.362 milyon TL ilave zirai gelir sağladık” dedi.

Sulamaya açtığımız bu alan çok önemli ama sulayacağımız daha fazla alan var. Şu anda inşaat çalışmaları devam eden 5 adet sulama tesisi olup, proje ve planlama safhasında ise 11 adet sulama tesisi bulunmaktadır.

Taşkın Koruma Tesisleriyle Halkımızı ve Toprağımızı Koruduk…

Samsun için taşkın koruma tesislerinin önemine dikkat çeken M.Akif BALTA,’ Bu kapsamda Samsun’da 127 adet taşkın koruma tesisi inşa ederek; Samsun şehir merkezi ve 151 meskûn mahal ve 30.085 dekar alanı taşkınlardan koruduk. 14 adet taşkın koruma tesisinin de inşaatları devam etmektedir.

 

 

 

Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri İle Toprağımız Daha Kıymetli

2003 yılından bugüne kadar, Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında 3 adet iş tamamlanarak 202.800 dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapılmıştır. Samsun ilinde 36 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır.

Çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Genel Müdür Mehmet Akif BALTA; “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projeler hakkında değerli Samsunlulardan, özellikle de tesislerimizden birebir faydalanan çiftçilerimizden almış olduğumuz olumlu geri dönüşler bizi ve ekibimizi motive ediyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah düzeyini yükseltecek, özetle “Türkiye Yüzyılı” idealimizi perçinleyecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.” dedi.

adminadmin