Sağlık
Giriş Tarihi : 21-11-2023 11:39

Her Okula Bir Sağlıkçı Protokolüne Ne Oldu

Kocaeli Sağlık Çalışanları Derneği Başkanı Adem Yaman, 2019 yılında Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokolün henüz uygulanmadığını hatırlattı.

Her Okula Bir Sağlıkçı Protokolüne Ne Oldu

Protokole göre her okulda bir sağlık görevlisi bulundurulacaktı. Yaman, bu projeyle işsiz olan sağlık çalışanlarının da istihdama dahil olabileceğini ifade etti.

‘PLANLANAN PROJE UYGULANAMADI’

SAĞLIKÇA Başkanı Adem Yaman yaptığı açıklamada; “Bu konuda Sağlık Bakanımız ile Milli Eğitim Bakanımız 2018 yılında ön görüşme yapılarak bir taslak hazırlandı, 2019 yılında ise 2 bakanlık arasında protokol imzalandı. Değerli Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca, protokol sonrası açıklamada 2 yıl içinde tüm okullarımızda sağlık görevlisi bulundurmayı planladıklarını iletti. 2021 yılı için tüm okullarımızda sağlık görevlisi bulundurulması planlanmıştı. Fakat geldiğimiz noktada bu sürecin uygulandığını göremiyoruz” ifadelerini kullandı.

KURUMLARDAN DESTEK İSTEDİ

Yaman, “Milli Eğitim Bakanlığımızın böyle bir uygulamaya ihtiyacı olduğunu tüm yöneticilerimiz, okul yöneticileri ve öğretmen arkadaşlarımız olumlu baktıklarını ve ihtiyaç olduğunu vurguluyor. Çok sayıda öğretmen arkadaşlarımız bizlere bu konunun çok etkili bir proje olduğunu iletiyor. Bizler de bu konuya devlet kurumlarımızın bir an önce eğilmesini talep ediyoruz. Okullarımızda sağlık görevlisi olarak Hemşire, Sağlık Memuru, Paramedik, Acil Tıp Teknikeri gibi sağlık çalışanlarının istihdam edilmesi ile çok sayıda işsiz meslektaşımız da istihdama katkı sağlayacak. İş bulamayan meslektaşlarımız iş bulma fırsatı bulacaktır. Bu konu istihdam açısından da çok kıymetlidir” şeklinde konuştu.

adminadmin