Güncel
Giriş Tarihi : 28-06-2024 12:14   Güncelleme : 28-06-2024 12:18

HTK SEN’den İtiraf Gibi Açıklama!

Kısa adı HTK Sen olan Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası’nın sosyal medya hesaplarında itiraf gibi bir talihsiz açıklama yayınlandı.

HTK SEN’den İtiraf Gibi Açıklama!

Türkiye’de Havacılıkta rekorların birbiri ardına kırılmaya çalışıldığı ve havacılık sektörü Avrupa ile yarışmaya başladığı bir dönemde, Hava Trafik Kontrolörleri Sendikasının almış olduğu insiyatif almama eylem kararı sonrası, binlerce uçakta rötar, iptal, divert meydana gelirken HTK SEN bunu sendikanın bir başarısı olarak duyurdu.

Yaz mevsimi ile birlikte yurtiçi ve yurt dışı turizmin yoğun olarak yaşandığı sezonda yapılan bu kanunsuz eylemler adeta turizmi ve ticareti baltalamayı amaçlayan bir faaliyete dönüştü.

Hava yolu şirketlerini milyonlarca Euro maddi zarara uğratan bu faaliyet milyonlarca yolcu için de maddi ve manevi zararlara sebebiyet veriyor.

Ülkelerin giriş kapısı kabul edilen havalimanlarında yaşanan bu olumsuz durum, özellikle yabancı turistlerin ülkemizi bir sonraki sefer tercih sebebi olmaktan çıkardığı da gözleniyor.

Yaşanılan tüm bu olumsuzluklardan ders çıkartarak eylemlerinden vazgeçilmesi beklenilen HTK SEN ise yaşanılan bu olumsuzluğu kendi başarısı olarak göstererek bunu bir övünç kaynağı olarak kabul ettiğini adeta itiraf ediyor.

İnsiyatif almama şeklinde ifade edilen hava trafik kontrollerinin eylemlerinin yasadışı olduğu gerekçesiyle hukuki yollara başvurulmasının yanı sıra HTK SEN’in bu açıklaması için de suç duyurusunda bulunulduğu öğrenildi.

HTK SEN’in resmi internet sitesinde yer alan İnisiyatif Almadan Çalışma Faaliyeti Duyurusunda yaptıkları eylemin kamuoyunda geniş bir mağduriyet oluşturmadan, yalnızca farkındalık oluşturmak maksadıyla yapldığı açıklanmasına rağmen sosyal medya hesapları üzerinden yapılan,

“EUROCONTROL verilerine göre, 10 Mayıs - 26 Haziran 2024 tarihleri arasında “Türkiye Geneli Geciken Trafik Oranı” (15 dakikayı aşan gecikme) inisiyatif alınan günlerde ortalama yüzde 23’ken, inisiyatif almadan çalışılan günlerde bu oran ortalama %45 olarak gerçekleşmiştir. Hava trafik kontrolörlerimizin aldıkları inisiyatiflerle sektöre olan katkısı somut verilerle bir kez daha tescillenmiştir.” Şeklindeki açıklaması çelişki olarak yorumlanıyor.

adminadmin