İBADET YAPMA HAKKI SAĞLANMALI!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İBADET YAPMA HAKKI SAĞLANMALI!
29.09.2013 18:16:08

 

İBADET YAPMA HAKKI SAĞLANMALI!

Okul yöneticileri öğrenci, öğretmenler ve veliler için okullarda mescit yeri ayırmalı. Okullar bu şekilde hayat alanı olur. Aksi halde topluma kapalı birer yasakçı ve uzak durulan alan olurlar.

Cuma günü ders saatlerinin cuma namazını kılabilecekleri şekilde düzenlenmeleri gerekir.

Bir engelle karşılaşan öğrencilerin, öğretmenlerin,hizmetlilerin velilerin durumu milli eğitim bakanlığına, başbakanlığa, sivil kuruluşlara, okul aile birliklerine, insan hakları derneklerine dilekçe yazma hakları var.

Bu sayede öğretmenlerin,öğrencilerin,memurların,hizmetlilerin,çalışanların okula,görev yerine geç kalmasının ve çatışmanın da önüne geçilmiş olunur.

Derslerde öğretilen bilgilere göre farz yani yapılması kesin olan ve peygamber eşleri ile Müslüman hanımların da bir emir olarak yaptıkları ibadetlerin/sorumlulukların yapılmasına engel olmak ise büyük bir tutarsızlıktır. Öğretmen ve öğrencilerin zihinsel çelişkilerden ve kamu düzenine olan güvensizlikten kurtarılması gerekir.

Anayasa ile güvence altına alınan din, inanç ve ibadet hakların kullanılmasına her görüşten öğretmen ve öğrencinin de destek olacağına inanıyoruz..

Anayasanın 24.maddesinde geçen ‘Herkes din ve inanç hürriyetine sahiptir. Bu hak, tek başına veya topluca, alenen veya özel olarak ibadet, öğretim, uygulama ve ayin yapmak suretiyle dinini veya inancını açıklama ve bunları değiştirebilme hürriyetini de içerir’ hakkını işler hale getirmek gerekir.

Resmi kurumların halka karşı, halkın uzak durduğu yasaklı alanlar olmaktan çıkarılması gerekir. Kamusal alan vatandaş için vardır. Öncelikle makam odalarını en güzel şekilde düzenleyen idarecilerin kamu alanlarını halka değil de kişilerin özel mülkü haline getirmeleri, ‘mescit yapacak yerimiz yok’ mazeretinin arkasına saklanmak isteyenlere pirim vermemek gerekir.

Her inanç sahibi inancının gereklerine göre hayatını düzenleme hakkına sahiptir.
Bu hakkın yeni anayasa paketinde öncelikle yer alması gerekir.

Mahmut Balcı Eğitimci/Yazar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri