Advert
İHRACAT CUMHURİYET TARİHİNİN EN YÜKSEK RAKAMINA ULAŞTI
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İHRACAT CUMHURİYET TARİHİNİN EN YÜKSEK RAKAMINA ULAŞTI
03.02.2014 11:34:35

 

İHRACAT CUMHURİYET TARİHİNİN EN YÜKSEK RAKAMINA ULAŞTI

Ocakta ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,6 artışla 12 milyar 15 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin Gaziantep'te açıkladığı ihracat verilerine göre Türkiye'nin Ocak ayında ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,6 artışla 12 milyar 15 milyon dolar oldu. Bu rakam Cumhuriyet tarihinin en yüksek Ocak ayı ihracat rakamı oldu. Birlik kaydından muaf ihraç kalemleri hariç, net mal ihracatının son 12 aylık kümüle artış performansı yüzde 6,1 oldu.
 
2014 Ocak ayı mal ihracatı verileri ve gelişimine dair Basın Toplantısı Gaziantep'te gerçekleştirildi. Basın toplantısına Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ile Gaziantep Valisi, Belediye Başkanı ve ilin önde gelen ihracatçı ve işadamları katıldılar.
 
Açıklanan verilere göre ocak ayında en fazla ihracatı, 1 milyar 589 milyon dolar ile hazır giyim ve konfeksiyon sektörü yaparken, otomotiv sektörü 1 milyar 587 milyon dolar ihracat ile ikinci sırada, kimyevi maddeler sektörü ise 1 milyar 404 milyon dolar ihracat ile üçüncü sırada yer aldı.
 
Ocak ayında en fazla ihracat artışını yüzde 64 ile tütün sektörü, yüzde 48 ile savunma ve havacılık sanayi sektörü ve yüzde 40 ile süs bitkileri sektörü yakaladı.
 
2014 yılının Ocak ayında en fazla ihracat yapılan 3 ülke sırasıyla Almanya, Irak ve İngiltere oldu. Almanya'ya ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20 artarken, Irak'a ihracatımız yüzde 16, İngiltere'ye ihracatımız yüzde 18 artış gösterdi.
 
Ocak ayında ihracatın önemli oranda arttığı ülkeler arasında yüzde 202 artış ile Tayland, yüzde 153 artış ile Katar, yüzde 126 artış ile Ürdün, yüzde 123 artış ile Letonya ve yüzde 109 artış ile Suriye yer aldı.
 
Ocak ayında AB'ye ihracat yüzde 13 artarak 5,4 milyar dolara, Ortadoğu'ya ihracat yüzde 17 artarak 2,4 milyar dolara yükseldi. Kuzey Amerika'ya ihracat yüzde 18 yükselirken, BDT ülkelerine ihracat yüzde 4, Afrika'ya ihracat yüzde 2 artış gösterdi.
 
En fazla ihracat yapan ilk 10 ilimiz arasında ihracat artışında lider ilimiz Sakarya oldu. Sakarya Ocak ayında ihracatını geçtiğimiz yıla göre yüzde 50 artırdı. Bu ilimizi yüzde 17 ihracat artışı ile İzmir ve yüzde 14 ihracat artışı ile İstanbul takip etti.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER