Güncel
Giriş Tarihi : 17-11-2023 11:16

Katoliklere Mason Olma Yasağı Geldi

Vatikan, Katolik Kilisesi’nin uzun süredir düşmanlıkla izlediği ve dünya çapında altı milyon üyeye sahip olduğu tahmin edilen asırlık gizli bir topluluk olan Masonlara, Katoliklerin Mason olma yasağını doğruladı.

Katoliklere Mason Olma Yasağı Geldi

Vatikan’ın doktrin ofisi Çarşamba günü Vatikan medyası tarafından yayınlanan bir mektupta, “Katolik doktrini ile Masonluk arasındaki uyumsuzluk nedeniyle inançlı bir kişinin Masonluğun aktif bir üyesi olması yasaktır.” dedi.

Filipinler’deki bir piskoposun, ülkesinde Masonların sayısının artmasından endişe duymasına yanıt olarak, Kasım 2017’de şöyle dedi: Ayın 13’ünde Papa Francis tarafından imzalandı.

Aynı ofis geçen hafta trans bireylerin vaftiz edilebileceğini, vaftiz ebeveyni olarak hizmet edebileceğini ve Katolik düğünlerinde tanık olarak hareket edebileceğini söyledi.

Masonlarla ilgili mektupta, o dönemde Vatikan’ın doktrin başkanı olan merhum Papa Benedict XVI tarafından 1983 yılında imzalanan ve Katoliklerin “Masonik derneklerde büyük günah işlediğini ve Kutsal Komünyon alamayacaklarını” belirten bir deklarasyona atıfta bulunuluyor.

Mason locaları, gizemli semboller ve ritüellerle ilişkilendirilen, tipik olarak yalnızca erkeklerin yaşadığı topluluklardır. Bazen dünya meselelerinde aşırı nüfuz sahibi olduklarını iddia eden komplo teorileriyle ilişkilendirilirler.

İngiltere Birleşik Büyük Locası’na göre, modern Masonluk, kökleri ortaçağ taş ustalarının geleneklerine dayanan “dünyanın en eski sosyal ve hayır kurumlarından biridir”.

Grubun 180.000 erkek üyesi var ve İngiltere’deki iki paralel kadın locasında 5.000 üye daha var ve dünya çapındaki Masonluk üyeliğinin yaklaşık altı milyon olduğu tahmin ediliyor.

Geçmişin ünlü Masonları olarak merhum Kraliçe Elizabeth’in kocası Prens Philip, eski Başbakan Winston Churchill, merhum aktör Peter Sellers, eski İngiltere futbol yöneticisi Alf Ramsey ve yazarlar Rudyard Kipling ve Arthur Conan Doyle listeleniyor.

adminadmin