Sağlık
Giriş Tarihi : 16-04-2024 13:21

Liposuction Nedir?

Büyük Anadolu Hastaneleri Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kamil Yıldırım, yağ alma operasyonu olarakta bilinen "Liposuction" hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Liposuction Nedir?

Büyük Anadolu Hastaneleri Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kamil Yıldırım, "Liposuction ameliyatının aslında bir kilo verme yöntemi olarak değil, estetik olarak vücuda şekil verme amacı taşıdığını" söyledi.

Op. Dr. Kamil Yıldırım, "Günümüzde özellikle sosyal medyada hakkında çok fazla bilgi kirliliğinin olduğu ameliyatlardan biri olan liposuction, Türkçe karşılığı olarak "yağ emme" ya da "yağ alma operasyonu" denilmektedir.

Liposuction aslında bir kilo verme yöntemi olarak değil, estetik olarak vücuda şekil verme amacı taşımaktadır. Erişkin yaş grubundaki erkek - kadın tüm hastalara uygulanabilen ameliyatlardır.

Sosyal medya kullanımının artması aynı zamanda liposuction gibi ekipmanların gelişmesi talebi arttırmaktadır. Fakat bu işlemi sosyal medya üzerinden görerek karar verilmesi doğru değildir. Hasta mutlaka uzman hekim tarafından muayene edilip, uygun olup olmadığına bakılarak ortak karar verilip ameliyat yapılması gerekmektedir.

Hastanın vücudunun herhangi bir yerindeki aşırı yağ depolaması veya buna benzer problemi varsa bununla ilişkili liposuction ameliyatlarını kullanmaktayız.

Tek başına liposuction yapılabileceği gibi başka ameliyatlar ile kombine şeklinde liposuction yapılabilir. Örneğin, bir karın germe veya estetik anlamda memeye yapılan bir operasyonun yanında liposuction yapılabilir.

Ameliyat sonrası hasta hastanede bir gün kalır, bir hafta içinde sosyalleşmeye başlar ve bu süreçte 1 ila 1,5 ay korseler giymesi gerekebilmektedir. 1 ay sonrasında ise ağır sporlar bile yapabilir duruma gelebilir.

Unutmamak gerekir ki; Yapılan bu işlemin doğrudan zayıflama ya da kilo verme aracı olarak görülmemesi gerekiyor. Hem sağlığınız, hem de fazla kilolardan kurtulmak için sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmanız çok önemlidir" diyerek sözlerine son verdi.

adminadmin