Sağlık
Giriş Tarihi : 02-10-2023 15:34

Meme kanserinden değil, geç kalmaktan korkun

Meme kanserinin kadınlarda günümüzde en sık görülen kanser türü olduğunu belirten VM Medical Park Samsun Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’nden Prof. Dr. Necati Özen, her 4 kadın kanserinin birinin meme kanseri olduğunu söyledi.

Meme kanserinden değil, geç kalmaktan korkun

VM Medical Park Samsun Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’nden Prof. Dr. Necati Özen 1- 31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı dolayısıyla bilgilendirmede bulundu.

HER 8 KADINDAN 1’İ MEME KANSERİ OLUYOR

Meme Kanseri Farkındalık Ayı’na özel bilgilendirmede bulunan Prof. Dr. Necati Özen,  “Yaşam boyu her 8 kadından 1’inde meme kanserine yakalanma riski vardır. Meme kanserleri bu kadar sık görülmesine karşın erken tanınır ve tedavi edilirse sonuçlar çok başarılı olmaktadır. Eğer tanı döneminde tümör çapı 2 cm’den küçük ve koltuk altında lenf bezi büyümesi yoksa (evre 1) tedavi sonunda 5 yıllık sağ kalım oranı yüzde 98’dir. Daha geç dönemde yakalanan bir olguda tümör çapı 5 cm’den büyük ve koltukaltı lenf bezi büyümesi olan bir vakada (evre 3) ise tedavi sonunda 5 yıllık sağ kalım oranı yüzde 56’ya inmektedir. Örneklerden anlaşılacağı gibi, meme kanserini erken dönemde fark edip, tedavi etmek son derece önemlidir” şeklinde konuştu.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Prof. Dr. Necati Özen, meme kanseri belirtilerini şu şekilde sıraladı;

“Memede veya koltukaltında oluşan genellikle ağrısız, sert kitleler,

Meme şeklinde ve büyüklüğünde belirgin değişiklik,

Meme cildinde kızarıklık, küçük şişlikler, portakal kabuğu benzeri görünüm,

Meme başından kanlı veya berrak-şeffaf akıntı,

Meme başında çöküntü veya şekil bozukluğu olarak sıralanabilir.”

40 YAŞ SONRASINDA YILDA BİR KEZ DOKTOR MUAYENESİ YAPTIRILMALI

Erken tanı için kadınların 20 yaşından itibaren her ay kendi kendine düzenli meme muayenesi yapmaları ve 20-40 yaş aralığında 3 yılda bir doktor muayenesi yaptırmalarının önerildiğini belirten Prof. Dr. Necati Özen, “40 yaş sonrasında ise mutlaka yılda bir kez doktor muayenesi yaptırılmalıdır. Meme kanseri taraması için kadınların 35-40 yaş arası, günümüzde halen tanıda altın standart olan en az bir dijital mamografi çektirmeleri, sonraki yıllarda karşılaştırma açısından önem taşımaktadır. İlk mamografi ve aynı dönemde yapılan meme muayenesi, 40-45 yaş arası takibin nasıl yapılacağını da belirler. 45 yaş sonrası her yıl bir mamografi çektirilmelidir. Gerekli durumlarda meme ultrasonografisi ve meme MR’ı da tanı ve takip için kullanılan diğer radyolojik tetkiklerdir” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

adminadmin