Samsun Haber
Giriş Tarihi : 20-05-2024 18:05

Samsun KYK Münevver Ayaşlı Kız Öğrenci Yurdundaki Et Skandalının Perde Arkası

Samsun'da Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Münevver Ayaşlı Kız Öğrenci Yurdu'nun eski çalışanı, diyekonustu.com'a şok açıklamalarda bulundu.

Samsun KYK Münevver Ayaşlı Kız Öğrenci Yurdundaki  Et Skandalının Perde Arkası

Kurum hakkında şikayette bulunan Necati Koçin adlı eski çalışan, AKP MKYK üyesi eski bakan Nurettin Canikli'nin kardeşinin paravan bir firma üzerinden ihale aldığını iddia ettiği yurtta, öğrencilerin yemeklerine konulan etlerin çoğunluğunun kullanılmadan geriye gönderildiğini iddia etti.

Samsun'da Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Münevver Ayaşlı Kız Öğrenci Yurdu'yla ilgili şok eden iddialar ortaya çıktı. Samsun Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürlüğü'ne şikayette bulunan Necati Koçin adlı çalışan, daha önce ihalesi feshedilen ancak farklı bir isim üzerinden ihale alan firmanın, yemeklere katılan etler üzerinden haksız kazanç elde ettiğini iddia etti. Koçin adlı çalışanın açıklamaları bu kadarına da pes dedirtti.

"ET VE TAVUK ALIMINA BENİ DAHİL ETMİYORLARDI"

diyekonustu.com'a konuşan Necati Koçin adlı eski çalışan, şunları söyledi: "Aralık ayının sonundan buyana işletmede depo sorumlusu ve görevlisi olarak çalışıyordum. Normalde mal kabulü görevi benim sorumluluğumdaydı ama üstlerim et ve tavuk teslim alımına beni dahil etmiyorlardı. Birkaç zaman sonra ben durumdan şüphe etmeye başladım. Çalışanlara 'memurlardan gizli bir şekilde etçinin neden kapıda beklediğini' sordum. 'Boşver' cevabını aldım. Ben de işe yeni girdiğim için olayı üsteleyemedim ve sustum."

KÖFTEDEN ŞİKAYET GELMİŞ, KURU FASÜLYEYE 200 YERİNE 50 KİLO ET KONULMUŞ

"Daha önce kurumda gıda zehirlenmesi olayı yaşandığını ve F. Canikli adlı iş insanın bu olay nedeniyle ihalesinin fesih edildiğini duydum" diyen Necati Koçin, şöyle devam etti: "Bu defa da F. Canikli adlı iş insanının, M. Bal adlı kişinin dosyası ile ihaleye girdiği herkes tarafından biliniyordu ve şüphelerim ayyuka çıktı. Sonrasında ise bir gün kuru gıda deposunda ustabaşı ile bir çalışanın aralarında kıymayı az ekmeği fazla kattıkları yönünde köfteden kaynaklı öğrencilerden şikayet geldiğini ve ancak üst yönetime bir şey diyemediklerini konuştuklarını duydum. Daha sonra da kuru fasülye yemeğine 200 kilo et girmesi gerekirken 50 kilo kullanıp gerisini geri gönderdiklerini bilgi edindim. İşi kurcaladıkça böyle birçok daha detay ortaya çıktı ve ben de tüm parçaları birleştirdiğimde bu yapının içerisinde olamayacağına artık karar verdim."

"BU KONUNUN ÜZERİNE GİTMEYE KARARLIYIM"

Necati Koçin adlı eski çalışan son olarak ise "Çünkü burada bildiğimiz oyun oynanıyor ve devlet üzerinden resmen öğrencilerin boğazına gireceği yemek alınıyordu. Resmi bir kurumda olmaması gererek her şey oluyor. Özellikle mal kabulün olduğu bölümde kamera kayıtları dahi çalışmıyordu. Bu konunun üzerine gitmekte kararlıyım, kimse beni yalanlayacak durumda değil, elimde ses kayıtları bile var. Konuyla ilgili Mart ayı içerisinde ilgili şikayette bulundum. Bir vatandaş olarak bu konunun üstüne gitmeye kararlıyım" diye konuştu.

Kaynak: Diyekonustu.com - Tolga BİRGÜCÜ

adminadmin